Advertisement

Bloomberg HT Editörü İrfan Donat, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ‘Basın Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada, İrfan Donat’ın “Tarım sektörünün sorunlarını ülke gündemine taşıyan objektif bakış açısıyla, Türk tarımı ve ziraat mühendisleri mesleğine yaptığı hizmetler” nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Ankara’daki ödül töreninde plaketini DSP Genel Başkanı Masum Türker’den alan Bloomberg HT Editörü İrfan Donat, stratejik önemdeki tarım sektörünün Türkiye’de daha fazla konuşulması ve tartışılması gerektiğini söyledi.

Gıda güvenliği ve güvenilir gıda konusuna dikkat çeken Donat, “Toprak ve suyun her geçen gün daha değerli hale geldiği bir dünyada gıda güvenliği açısından tarıma hakettiği değeri göstermemiz gerekiyor. Tarım sadece ekonomik bir faaliyet değil. Sosyal ve kültürel etkilerini de gözardı edemeyiz. Kırsaldan kente göçün sürdüğü, tarım arazilerinin yok olduğu ve temiz su kaynaklarına erişimin sınırlı hale geldiği bir ortamda herkese büyük görevler düşüyor. O yüzden bizim de medya olarak bu konulara daha fazla değinmemiz asli görevlerimizin başında gelmeli” dedi. 

Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Ziraat Mühendisliği 8’inci Teknik Kongresi’nde bilim, hizmet, teşvik ve basın ödülleri sahiplerini buldu.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Silleli "Bilim Ödülü" aldı. "Hizmet Ödülü"ne Prof. Dr. Erdoğan Pekel ve Prof. Dr. Ural Dinç (Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Emekli), Prof. Dr. İsmet Arıcı (Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Emekli), Prof. Dr. Salih Maden, Prof. Dr. Yılmaz Fidan ve Prof. Dr. Turhan Aküzüm (AÜZF-Emekli), Dr. Alper Beşiroğlu ve Kadir Sapancı  değer bulundu.  Prof. Dr. Fidan vefat ettiği için ödülünü eşi Prof. Dr. Işıl Fidan aldı. 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi`nden Yrd. Doç. Dr. Umut Toprak`a da "Teşvik Ödülü" verildi.

Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur KALELİ, ZMO Özel Ödülü aldı.

Gazeteci-Yazar Yusuf YAVUZ`a da ZMO Basın Ödülü verildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ocak 2015 Perşembe, 11:56 Misafir tebrik ediyorum. gidecek çok yolun var bu alanda ama önemli olan başlamak... lütfen bu alanı bırakma.... t.y.