Advertisement

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, partisinin iktidar olması durumunda vatandaşların vergi ödemeyeceği algısının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Vergi ödenmemesi halinde devlet ayakta duramaz ayrıca sosyal yapılar da finanse edilemeyecek" dedi.

Tsipras, kişisel Twitter hesabı üzerinden düzenlediği sanal basın toplantısında vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

SYRIZA'nın aşırı vergilendirmeye karşı olduğunu belirten Çipras, daha adil ve istikrarlı bir vergi sistemi uygulayacağını kaydetti. SYRIZA'nın iktidar olması durumunda vatandaşların vergi ödemeyeceği algısının yanlış olduğunu vurgulayan Tsipras, "Vergi ödenmemesi halinde devlet ayakta duramaz ayrıca sosyal yapılar da finanse edilemeyecek" ifadesini kullandı.

SYRIZA iktidarında yolsuzlukla mücadele kapsamında başbakana bağlı bir kontrol mekanizmasının oluşturulacağını belirten Tsipras, "Yolsuzlukla mücadele en önemli önceliğimizdir, bu konuda net bir siyasi irademiz var" şeklinde konuştu.

Kamu sektörü konusuna değinen Tsipras, kamunun radikal bir reforma ihtiyacı olduğunu belirterek, "Biz üretken bir kamu sektörü istiyoruz" dedi. Tsipras, göçmenler konusunda ise tutuklama merkezlerinin iptal edilmesini ve yerine konaklama merkezlerinin inşası gerektiğini ifade ederek, Yunanistan'da doğan göçmen çocuklarına Yunan uyruğunun verilmesinden yana olduğunu kaydetti.

Tsipras, SYRIZA'nın iktidar olması durumunda Yunanistan'ın NATO üyeliğinden vazgeçmesiyle ilgili bir soru üzerine ise "Ortaklarımızla cephe açmak yanlış olacak" yanıtını verdi.

Yunanistan'a AB ve IMF tarafından dayatıldığını söylediği ekonomik kurtarma paketinin yeniden müzakere edilmesini isteyen SYRIZA, son aylarda yapılan seçim anketlerinde önde gidiyor.