Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası, petrol fiyatlarındaki düşüşü ve para birimi volatilitesini değerlendirmesi ile birlikte 3. ayda da gösterge faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tutma kararı aldı.

Kore Merkez Bankası Seul’da yaptığı açıklama ile 7 günlük repo oranını yüzde 2’de sabit tuttuğunu bildirdi. Bloomberg News anketine katılan 17 ekonomistin 13’ü merkez bankasının kararını doğru şekilde tahmin etti. 4 ekonomist faizin yüzde 1.75’e düşürüleceği tahmininde bulundu.

Guvernör Lee Yu Yeol, enflasyonun düşen enerji fiyatları gibi arz faktörleri ile düşüş gösterdiğini ve düşük enflasyonun fiyat hedeflerine ulaşmaya çalışan para politikası için arzu edilen bir durum olmayabileceğini belirtti. Petrol bu hafta New York’ta varil başına 45 doların altına geriledi. Bloomberg tarafından takip edilen 11 Asya para birimi arasında von, geçtiğimiz ay en büyük artışı gösteren para birimi oldu.

Daewoo Securities Co. sabit gelir analistlerinden Yoon Yeo Sam, “Merkez bankası, ek destek önlemlerine ihtiyaç olduğunu fark etmeye başlaması ile Mart veya Nisan ayında faizde indirime gidebilir” dedi.