Advertisement

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, düşük enflasyondan dolayı endişeli olmadığını, zira Fed'in bankacılık sistemine pompaladığı trilyonlarca doların er ya da geç yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşılmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Fed, ekonomiyi desteklemek için, bankalara mevduatlara karşılık tutma ihtiyacında oldukları yaklaşık 2.5 trilyon dolar fazla rezerv sağlayarak, birkaç tur yoğun tahvil alımı yaptı ve bunun sonucu bilançosu 4.5 trilyon dolara genişledi.

Plosser, Philadelphia'da yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ekonomi iyiye gittikçe ve bankalar bu rezervleri krediye dönüştürmeye başladıkça, bu durum para yaratacak ve enflasyon yaratacak," dedi ve "Fed, ekonominin toparlanmaya devam etmesi ile birlikte, bu rezervlerin dışarı çıkmasını ve enflasyonun istediğimiz seviyeye ulaşmasını sağlayacak imkana sahip olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Kasım ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.2 arttı ve böylelikle 31 ay üst üste yüzde 2 hedefinin altında kaldı.

Fed yetkilileri geçen ay, Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında bulunan faizleri artırmaya başlamanın zamanlaması konusunda sabırlı olacaklarını söyledi. Fed yetkilileri özellikle, faiz artırımının zamanlamasını değerlendirirken, enflasyonun kademeli olarak hedef seviyesine yükseleceği yolundaki tahminlerine yönelik güveni artıracak işaretlere bakacak.