Advertisement

Bakır, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) gelecek ekonomik teşvik kararını beklemeleriyle ve Çin’de imalat sanayinin gücünü gösterecek veri öncesinde iki günlük yükselişi sonlandırdı. Nikel kazançları genişletiyor.

Bakır, Çarşamba günü 13 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeden kapanış yapmasının ardından yüzde 0.7 kadar geriledi. İki Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilisinin açıklamalarına göre, AMB İcra Kurulu'nun Yönetim Konseyi'ne sunacağı önergede 2016 yılı sonuna kadar sürecek olan aylık 50 milyar euroluk bir parasal genişleme yer alıyor. Dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’in imalat sanayi özel Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin Ocak ayında fabrika faaliyetlerinde ikinci ayda da daralma kaydedildiğini göstereceği tahmin ediliyor.

Sydney’deki Fat Prophets kaynak analistlerinden David Lennox, “Piyasa, hala sadece ‘Çin yavaşlıyor’ ve aynı talep miktarını görmeyeceğiz diyor. Piyasa bunu sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Meta Borsası’nda (LME) yüzde 0.7 gerileyerek Hong Kong saati ile 10:31’deton başına 5,733 dolardan işlem gördü. Mteal geçtiğimiz 12 ayda yüzde 21 düşüş gösterdi.

Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.4 düşüş ile pound başına 2.602 dolara geldi. Aynı ay vadeli kontrat Şanghay’da yüzde 0.9 yükselerek ton başına 41,630 yuandan (6,705 dolar) alıcı buldu.

LME’de nikel ve kalay yükselirken, alüminyum, çinko ve kurşun geriledi.