Advertisement

Güney Kore ekonomisi 2 yıldan uzun bir sürenin en yavaş genişlemesini kaydederek büyümeyi desteklemeye çalışan Başkan Park Geun Hye yönetimi ve merkez bankasının karşılaştığı zorluklara işaret etti.

Kore Merkez Bankası’nın Seul’da Cuma günü yaptığı açıklamaya göre gayrisafi yurtiçi hasıla, Aralık ayı itibarıyla sona eren üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 büyüme gösterdi. Söz konusu büyüme oranı, Bloomberg News anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanını karşıladı ve 2012’nin üçüncü çeyreğinden bu yana en zayıf yükseliş olarak kaydedildi. Ekonomi bir yıl önceye göre yüzde 2.7 genişledi. Beklentiler ise yüzde 2.8’lik bir yükseliş görüleceği yönündeydi.

Merkez bankası çeyrek dönemlik büyümenin, mobil telefon sübvansiyonlarına yönelik yeni düzenlemelerin cihaz satışlarını düşürmesi ve hükümetin harcamaları azaltması gibi “istisnai” faktörlerin ardından 2015’te yaklaşık yüzde 1 ivmeleneceği tahmininde bulunuyor. Başkanı Park Geun Hye hükümeti bu yıl için 375.4 trilyon vonluk rekor bir bütçe planlarken, büyümeyi desteklemek için işgücü piyasasında ve finans sektöründe reformlar yapmayı planlıyor.

Seul merkezli Hanwha Investment & Securities Co. sabit gelir analistlerinden Kong Dong Rak, “Büyüme bu çeyrekte baz etkisine bağlı olarak toparlanabilir ancak büyümenin kalitesinin güçlü olup olmayacağı ile ilgili şüpheler sürüyor. Dördüncü çeyrek rakamlarının güçlü olmaması kaygı verici çünkü merkez bankası bu dönemde faizleri düşürdü ve hükümet genişlemeci politikalar yürüttü” dedi.