Advertisement

Singapur'un merkez bankasının para politikasını beklenmedik şekilde genişletmesi Singapur dolarını 2010’dan bu yana en zayıf seviyeye yöneltti. Merkez bankası para politikasında genişleme kararı ile zayıflayan enflasyon karşısında büyümeyi desteklemeye çalışan küresel politika yapıcılara katılmış oldu.

Döviz kurunu ülke para birimini ana politika aracı olarak kullanan Singapur Para Otoritesi (MAS), Çarşamba günü planlanmamış bir politika açıklaması ile para biriminin önemli paralardan oluşan sepet karşısında değer kazanma hızını yavaşlatacağını duyurdu. Ayrıca 2015 enflasyon beklentisini düşürdü ve fiyatların yüzde 0.5 kadar gerileyebileceği açıklamasında bulundu.

Singapur’daki CIMB Research ekonomistlerinden Song Seng Wun, “Nisan’daki planlı politika değerlendirmesi öncesinde harekete geçerek bir adım önde olmaya çalışıyorlar. Pek çok merkez bankasının indirime gittiğini gördük. Singapur’un böyle beklenmedik bir harekette bulunması için büyük bir belirsizlik ortamı karşısında olması gerekiyor” dedi.

Küresel fiyat baskısının petroldeki düşüş ile ortadan kaybolmasının etkisi ile Singapur bu ay para politikasında genişlemeye giden en az 9. ekonomi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) parasal genişleme açıklaması yaparken, Kanada, Danimarka ve Hindistan faiz oranlarında indirime gitti. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı ülkenin ek parasal teşvikte yaratıcı olması gerektiğini belirtti. Tayland politika yapıcıları borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için baskı görüyor.

Singapur doları ABD doları karşısında yüzde 0.9 değer kaybederek yerel saat ile 10:18’de 1.3513 seviyesine geldi ve Eylül 2010’dan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Singapur doları ABD doları karşısında geçtiğimiz 3 ayda yaklaşık yüzde 6 gerileyerek Bloomberg’in takiğ ettiği en çok işlem gören 11 Asya para birimi arasındaki 3. en büyük düşüşü kaydetti.