Advertisement

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, Yunanistan’da kemer sıkma karşıtı ve ülke borçlarının yeniden düzenlenmesine kararlı olan bir hükümetin seçilmesinden bu yana ülke hisselerini aşağı yönlendiren yatırımcıların aşırı tepki veriyor olabileceklerini söyledi.

Yale Üniversitesi ekonomi profesörü Shiller Londra’da yaptığı konuşmada, “Yunanistan’a yatırım yapmak şu an doğru hissettirmeyebilir. Yunanistan hisselerinin fiyatı ABD’de gördüğüm her şeyin altında ve bu durum büyük bit yatırıma işaret ediyor” dedi.

Shiller, varlık-fiyat dalgalanmaları modellemesi ile 2013 yılında ekonomi alanında Nobel Ödülü kazandı. Shiller, Yunanistan’daki durumun yatırımcılar için zorlayıcı olduğunu ve Yunan şirketlerinin hisse senedi fiyatının potansiyel karlarını yansıtmadığını dile getirdi.

Yunan tahvil ve hisseleri, yeni hükümetin ülkenin fonlama ihtiyaçları konusunda Euro Bölgesi Maliye Bakanları ile tartışmaya gireceği endişesi ile Salı günü düşüşü 2. güne taşıdı. ASE Endeksi, geçtiğimiz 6 ayda yüzde 35 geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ocak 2015 Perşembe, 12:44 Misafir açıkcası zamanlama manidar! usa qe bitiminde eu qe açıklıyor. faiz oranları artmadan piyasa yeni fon kaynağına kavuşuyor. ayrıca son 6 aydır avr mer bankasına qe yap şeklinde haber yapıldı. deflasyondan dem vuruldu. felan filan. sonuç. bankadaki sıkıntılı kağıtları teminat sayan para otoriteleri bankalara uygun fon sağladı. bu paralar goü ye gelip kar sağladı bilançolar makyajlandı. mer bankasının qe sinin kapsamı konuşuluyor. derece yapılabilir olmalı diyenler fazla. ancak societe g. buna karşı çıkıyor. en fazla yunan riskinin credit agricole de olduğu düşünülünce...
28 Ocak 2015 Çarşamba, 21:17 Misafir elindeki yunanistan hisseleri için piyasa oluşturuyor olmasın sakın ...