Advertisement

Bakır, petrolün 1 aya yakın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşarak madencilik ve metal işleme giderlerini artırmasının ardından Londra’da yükselişi 3. güne taşıyor.

Bakır, Pazartesi günü bir haftanın en yüksek seviyesinden kapanış yapmasının ardından yüzde 1.5 kadar artış sağladı. Petrol, ABD rafinerilerindeki grevin sürmesi ile yükselişi 4. güne taşıyarak Ağustos’tan bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini kaydediyor. Petrol 28 Ocak’tan bu yana New York’ta yüzde 13 yükseldi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejistlerinden Daniel Hynes, “Enerji piyasalarındaki toparlanma genel olarak emtia piyasalarındaki güvenin gelişmesine kesinlikle yardımcı oldu ve bu durum baz metallere yansıyor” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 1.2 yükselerek Hong Kong saati ile 15:12’de ton başına 5,565 dolardan (pound başına 2.52 dolar) alıcı buldu. Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 1.4 artış ile pound başına 2.524 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 1.2 değerlenerek ton başına 40,760 yuandan (6,514 dolar) kapanış yaptı.

Fiyatlar, petroldeki küresel arz fazlası sorununun emtiaya yansıması ve dünyanın en büyük tüketicisi Çin’de talebin yavaşladığı endişesi ile Londra’da bu yıl yüzde 12 geriledi. Çin’in resmi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayındaki 50.1 seviyesinden Ocak ayında 49.8’e geriledi.

LME’de alüminyum, çinko ve kurşun yükselirken, nikel yatay seyretti.