Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre, önümüzdeki aylarda ülke içine ve dışına olan sermaye akışlarındaki volatilite riski endişesini değerlendiriyor ve bu tehlikeye yönelik adım atmak üzere hazırlık yapıyor.

Görüşmelerin kamuya açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmamasını isteyen kişiler, PBOC’un değerlendirme kapsamına aldığı iki opsiyon bulunduğunu belirtti. Biri Çin para birimi yuanın işlem bandı genişletmek, diğeri de dolar karşısındaki kur sabitlemesinde düzenlemeye giderek döviz kurunu kademeli olarak aşağı yönlendirmek. Yuan şuan PBOC tarafından belirlenen günlük referans kurun iki yönüne maksimum yüzde 2 uzaklık gösterebiliyor. Çin 2014’ün ile yarısında aldığı karar ile yuanın işlem limitini iki katına çıkarmıştı.

Hong Kong’daki Rabobank International Asya Pasifik finans piyasaları araştırma yöneticisi Michael Every, “Çin sermaye çıkışları ile ilgili daha endişeli. Daha ihtiyatlı olan seçenek kur sabitlemesini kademeli olarak zayıflatmak. İşlem bandını genişletmek daha liberal bir seçenek olur. Para birimi aşırı ve hızlı zayıflatmak paniğe ve daha fazla çıkışa neden olabilir” diye konuştu.