Advertisement

Faktoring işlemlerinin usul ve esasları belirlendi

Faktoring işlemlerinin usul ve esasları belirlendi

Faktoring işlemlerinde kuruluşların sağladığı finansman tutarı ile bu işlemden kaynaklanan faiz ve komisyon gibi elde edilen gelirlerin toplamı, fatura veya fatura yerine geçen belgelerin tutarını geçemeyecek

04 Şubat 2015 Çarşamba, 10:40 Güncelleme: 04 Şubat 2015 Çarşamba, 11:40

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Faktoring İşlemlerinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönetmelik ile faktoring şirketleri ve bankalarca yapılacak faktoring işlemlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, kuruluşların sağladığı finansman tutarı ile bu işlemden kaynaklanan faiz ve komisyon gibi elde edilen gelirlerin toplamı, fatura veya fatura yerine geçen belgelerin tutarını geçemeyecek. Ödeme oranının yüzde 100 olduğu hallerde faiz ve komisyon gibi elde edilen gelirler müşterilerden ayrıca tahsil edilebilecek.

Finansman, müşterinin mal veya hizmet satışına istinaden düzenlediği fatura veya fatura yerine geçen belgelerin karşılığında, kamu kurumlarına yapılan ödemeler haricinde, yalnızca müşteriye sağlanacak. 

Müşterilerden fatura tutarı ile kambiyo senedi veya diğer senet tutarı arasında yukarı yuvarlanmak suretiyle oluşan küçük farklar ile yabancı para cinsi ödeme araçlarının ödeme gününde oluşan kur farkları için ilave fatura alınmayacak.

-İstihbarat çalışması

Kuruluş tarafından müşteriyi yeteri kadar tanıyacak şekilde istihbarat çalışmalarının yapılması, sadece müşterilerin beyanı veya sözlü teyidi ile işlem yapılmaması gerekecek. 

İstihbarat çalışması, öncelikle ilgili mevzuatta yer alan faturanın tarifi, şekli ve nizamına ilişkin düzenlemeler de dikkate alınarak faturadaki bilgilerin kontrol edilmesi, iç kontrol sisteminin devralınan faturalara ilişkin gerekli istihbarat ve araştırma yapılmasını sağlayacak ve Merkezi Fatura Kaydı Sisteminde bu faturaların mükerrer olmadığının kontrolü tamamlanmaksızın kullandırım yapılamayacak şekilde oluşturulmasını kapsayacak şekilde yapılacak. Ayrıca, müşterilerin mali durumlarının değerlendirilerek bunların itibarı ve işlem geçmişleri de dikkate alınmak suretiyle gerektiğinde fatura borçlusu ve kambiyo senedi veya diğer senedin keşidecisine de başvurularak borcun teyit edilmesini sağlayacak yöntemler geliştirilmesi ve ulaşılabilmesi mümkün olan ilgili veri tabanlarından yararlanılması yoluna gidilecek. Bunların yetersiz kalması durumunda ilave yöntemlere başvurulacak.

Fatura iptallerinde, fatura iptallerinin bildirilmesi ve iptal edilen faturaların yerine yenilerinin düzenlenmesi halinde yeni faturaların kendilerine ibraz edilmesi konusunda faktoring işlemi esnasında müşterilerden taahhüt alınması gerekecek.

Faturalı alacağa istinaden kambiyo senedi veya diğer senetlerin alınması halinde, alınan kambiyo senedi veya diğer senetteki ciro silsilesinde kuruluşa kambiyo senedi veya diğer senedi ciro edip veren kişinin, devralınan faturada alacaklı olarak gözüken kişi ve bu kişiden bir önceki ciro eden kişi veya keşidecinin de faturadaki borçlu ile aynı kişi olması gerekecek.

Doğacak alacaklar açısından faktoring işleminin gerçekleşmesi, devralınan alacakların fatura veya fatura yerine geçen belgeler ile tevsik edilebilir bir alacak olması ve alacağın doğduğu anda bu durumun fatura veya fatura yerine geçen belgeler ile tevsik edildiğinin kuruluş tarafından takip edilmesine bağlı olacak.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 110.477 0,33
USD/TRY 5,8226 0,54
EUR/TRY 6,4805 0,46
EUR/USD 1,1126 -0,07
FAİZ 11,83 -1,17
ALTIN/ONS 1.471,95 0,15
BRENT 64,54 0,53
© haberturk.com
Yukarı