Advertisement

Gelişmekte olan ülke para birimleri, petrol fiyatlarının ralli yapması ve yatırımcıların ABD tarım dışı istihdam verisini beklemeleri güçleniyor. Malezya ringiti Eylül 2013’ten bu yana en büyük haftalık kazancı kaydetmeye ilerliyor. Çin hisseleri ise 3. haftalık kayba hazırlanıyor.

Ringit dolar karşısında, Brent petrolünün yüzde 1.4’lük artışının Malezya’nın enerji ihracatı görünümü desteklemesi ile yüzde 0.8 yükselerek bir ayın en güçlü seviyesine ulaştı. Yuan, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) referans kuru değer artışını zorlayacak bir seviyeye çıkarmasının ardından iki haftanın zirve seviyesine ulaştı. Güney Kore vonu 4 gün içinde 3. kez yükseliş gösterdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saati ile 13:42’de yüzde 0.2 geriledi. Çin hisseleri Mayıs’tan bu yana en uzun süreli haftalık kayıp dönemini kaydetmeye ilerliyor.

Yatırımcılar, Fed’in politika görünümü ile ilgili ipuçları ve ekonomik büyümenin durumu için ABD’nin tarım dışı istihdam verisini takip ediyorlar. Çin’in imalat sanayi ve hizmet sektörü göstergeleri bu hafta yavaşlama sinyali verdi.

Phillip Asset Management Co. CEO’su Vattana Vongseenin, “Emtia ihracatlarına bağlı olan bazı gelişmekte olan ülkeler petroldeki toparlanmadan  fayda sağlayacak. Ancak volatilite küresel ekonomideki zayıflık ile yüksek olacak” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 2.5 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.7 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.2 artış gösterirken, 16.3 kat değerleme kaydedildi.