Advertisement

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) geçtiğimiz hafta 8 yıldır sürdürdüğü Turkcell Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Süreyya Ciliv ile bir araya geldi ve bilişim dünyasına katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerinde hızlı internetin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Süreyya Ciliv, "Kitap, kütüphane ne kadar önemli ise internet ondan daha önemli bir hale geldi. En büyük kütüphaneden, çok daha fazla bilgiye, akıllı telefonlardan ulaşılabiliyor. İnternet önemli ama hız yoksa internet yok. Çok şükür Türkiye 3G'ye geçti. Ondan sonra internet hızında Diyarbakır mobil internete ulaşma hızında Paris'ten 3,5 kat hızlı çıktı. Bunlar Türk insanı uzun zamandır ilk defa teknolojiye ulaşma konusunda dezavantajlı değil avantajlı konuma geldi" dedi.

‘’Yatırımcılara 25 milyar lira ek değer sağladık’’

Süreyya Ciliv, Turkcell’e ilk geldiğinde Turkcell’in 13milyar lira olan pazar değerini, bugün ekibiyle 38 milyar liraya çıkardığını belirtti. Bu anlamda yatırımcılara büyük değer kattıklarını söyleyen Ciliv, arkalarında büyük bir yatırım gücü olduğunu vurguladı.

Liseyi bitirdiğinde Türkiye'de bilgisayar mühendisliği bölümü olmadığı için devlet bursuyla yurtdışına gittiğini hatırlatan Süreyya Ciliv, kendi tecrübesinden öğrendiği kadarıyla Türk insanına fırsat verildiğinde çok başarılı olduğunu söyledi. Süreyya Ciliv, Turkcell'de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını da belirtti.

"Teknolojiyi tüm sektörlere adapte etmeliyiz’’

Ciliv, Türkiye ekonomisini daha ileri taşıyacak olan unsurun teknoloji olduğunu vurguladı. Ciliv ‘’Ülkemizde kişi başı milli gelir bugün 10bin dolara ulaştı ancak bunu 25bin, 30bin dolarlara taşımak için teknoloji altyapısını sektörlere adapte ederek verimliliği artırarak yapabiliriz’’dedi.

‘’İlk hedefim, bilgi ve tecrübemle türk insanına fayda sağlamak’’

Türkiye'ye 4G'nin geleceği dönemi "çok heyecanlı bir dönem" olarak nitelendiren Ciliv, "Teknolojinin şekillendirdiği yeni bir dünya geliyor. Bu yeni dünya bütün sektörleri etkileyecek" öngörüsünü paylaştı. Ciliv, "İş adamlarının bu yeni dünyayı iyi okuması gerek. Geleceği iyi okumak, ona göre pozisyon almak Turkcell'deki başarımızın en önemli sebebi. Turkcell'deki en büyük başarımız hep 5 sene sonrasını görmek için emek sarfetmek ve ona yönelik çalışmak oldu. Geçmiş geçmiştir. Artık ona bir şey yapamayız. Ama geleceği değiştirebilmek kendi elimizde. Benim kişisel fikrim, odaklı hareket etmek, bildiğim işlere yönelmek, bilmediğim işlerden uzakta durmak. Bildiğim işlerde odaklanarak takım halinde başarıyı yakalamak. Ne yapacağımı önümüzdeki aylarda daha rahat konuşuruz. Birinci hedefim hiçbir zaman para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara'da orta halli bir ailenin çocuğuydum. Öğrencilik yıllarımda bütün paramın 25 cent olduğu günler oldu. Çok çalışarak bugünlere geldim" dedi.

Süreyya Ciliv, bundan sonraki yol haritasına ilişkin "Sadece Türkiye'de değil, dünyada teknoloji devrimi yüzünden muazzam fırsatlar var. Bilgisayarlar her yerde, her yerden internete erişim ve sonsuz bulut kapasitesi bir araya gelince muazzam bir yeni dünya oluştu. İş dünyası bunun bugün yüzde 10'unu bile kullanmıyor ve muazzam fırsatlar var. Bende, bilgiyle, ilimle, fenle, teknolojiyle, girişimle, inovasyonla, başta halkımız olmak üzere insanlığa nasıl faydalı işler yapabilirim buna bakacağım’’ şeklinde konuştu.

Süreyya Ciliv, yaşamının bundan sonrası için alternatifi çok olsa da, kısıtlı zamanda insanlığa nasıl maksimum katkıda bulunacağının önemli olduğunu dile getirerek, "Tecrübeli bir iş adamıyım, yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerim var fakat dünyada artık uzmanlaşma zamanı. Ben yine iş dünyası, teknoloji dünyası odaklı hareket etmeyi planlıyorum. İçinde bulunduğum bir konum vardı, ben kendi isteğimle burada bir değişim yapmak istiyorum, bundan daha iyisini yapabileceğine inanıyorum" diyerek bu kararı aldım, bu cesareti gösterdim" dedi.

Hande Berktan

hberktan@bloomberght.com