Advertisement

Çin, ithalatın emtia fiyatlarındaki düşüş ve zayıf yurtiçi talep dolayısıyla gerilemesi ile geçtiğimiz ay rekor seviyede ticaret fazlası verdi.

İthalat bir yıl önceye göre yüzde 19.9 gerileyerek 5 yıldan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Bloomberg News anketine katılan analistler yüzde 3.2'lik bir düşüş görüleceği tahmininde bulunuyordu. Gümrük İdaresi'nin verilerine göre ihracat yüzde 3.3 geriledi ve 60 milyar dolar tutarında ticaret fazlası oluştu.

Emlak sektöründeki gerileme ve imalat sanayindeki durağanlık, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için ek önlemlere başvurması gerekebileceği sinyali veriyor. Petrol ve demir cevheri dahil olmak üzere emtiaya olan yurtiçi talep gerileme gösteriyor. Rekor seviyedeki ticaret fazlası ile birlikte ihracat ve ithalattaki düşüş, hükümetin Ocak ayındaki değer kaybının ardından döviz kurlarını yönetimini karmaşıklaştırıyor.

Hong Kong'da bulunan UBS Group AG baş Çin ekonomisti Wang Tao, "Emtia fiyatlarındaki sert düşüş, zayıf yurtiçi talep ve dış talep ithalata yansıdı ve ithalattaki gerilemede rol oynadılar. Ticaret verisi döviz kuru için tekrar bir ikilem yaratıyor. Reko düzeydeki ticaret fazlasının değer kazanımı baskısını artırması beklenir ancak gerileyen ihracat tersini söylüyor" dedi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'den  Liu Ligang ve Zhou Hao, "Yuanın sert bir şekilde değer kaybetmesine izin vermek Çin'in çıkarına değil" değerlendirmesinde bulundu.