Advertisement

İtalya Merkez Bankası, Avrpa Merkez Bankası'nın (AMB) Euro Bölgesi'nde toparlanmayı ve enflasyon desteklemek için varlık alımı yapılacağını açıklamasının ardından ülke için ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco Cumartesi günü Milano'da gerçekleştirilen Assiom Forex konferansında İtalya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının bu yıl yüzde 0.5'ten fazla genişleyeceğini söyledi. Merkez bankasının 16 Ocak'ta açıkladığı bir önceki beklentisi yüzde 0.4'lük bir genişlemeye işaret ediyordu. Visco aynı zamanda AMB'nin Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

İtalya ekonomisi tarihindeki en uzun süreli reseyondan toparlanma mücadelesi vermesi ile birlikte AMB'nin sağladığı teşvikten fayda sağlamaya hazırlanıyor. AMB 1 trilyon eurodan (1.1 trilyon dolar) fazla miktarda varlık alımı gerçekleştirceğini açıklamıştı. Visco, İtalya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının 2016 yılında yüzde 1.5'ten fazla yükselebileceğini belirtti. Önceki beklenti yüzde 1.2 seviyesindeydi.

Visco, "İtalya toparlanma yolunda bir başlangıç yapmak için en çok çabalayan ülkelerin arasında yer alıyor. AMB varlık alımlarının yurtiçi hasıla büyümesi üzerindeki etkisi 2015-16'da 1 yüzde puanı aşabilir" dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu 5 Şubat'ta İtalya ekonomisinin bu yıl yüzde 0.6 büyüme göstereceği tahmininde bulundu. Büyümenin ihracat ve yurtiçi talepteki ılımlı gelişmeden destek bulucağı belirtildi.