Advertisement

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Batı ülkelerine çağrıda bulunarak, ülkesi için öldürücü olmayan silahlar (non-lethal weapons) gönderilmesini talep etti.

Poroşenko, 51. Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Ukrayna'da 8 aydır süren çatışmaların gittikçe tırmandığını hatırlatarak, Nisan ayından bu yana kadar 5 bin 638 kişi hayatını kaybettiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ile ilgili bir planı olduğundan şüphe duyduğunu dile getiren Poroşenko, "Ancak stratejik açıdan bir planı var, o da tüm sorulara Moskova tarafından karar verilecek bir dünya" dedi.

Ukrayna'da süren çatışmalardan dolayı ülkesinin on yıllarca geriye atıldığını belirten Poroşenko, doğudaki komşu ülkesi olan Rusya tarafından ilhak edildiklerini hatırlattı. Poroşenko, "Geçiş çözümü olamaz. Bize nihai çözüm lazım. Biz toprak bütünlüğümüzü ve yaşanan insani felaketin durdurulmasını sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki durumun düzelmesi için ateşkes, özgür seçimler ve demokrasi süreci lazım olduğunu belirten Poroşenko, ayrıca "Ukrayna'ya için öldürücü olmayan silahların gönderilmesini istiyorum" dedi.

Sırf Ukrayna'nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşmadıklarını ifade eden Poroşenko, "Biz Avrupa'nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için de savaşıyoruz" dedi.

Poroşenko, sadece Minsk Anlaşmasının istikrarı sağlayabileceğini vurgulayarak, "(Ukrayna'nın doğusunda) Kasım ayındaki sözde seçimleri hiç bir zaman tanımayacağız. (Rusya) bizim teröristlerle diyalogda bulunmamızı istiyor. Buna hayır diyorum" diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna'da yaşanan krize ilişkin, "Ukrayna'ya, savaşa teşvik etmeden ama kendilerini de savunmaları için güvenlik desteği sağlamaya devam edeceğiz" dedi

Biden, 51. Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Ukrayna'da yaşanan krize değinerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i eleştirdi.

ABD Başkanı Barack Obama ile kendisinin hayat kurtarmak noktasında ve Ukrayna'daki krizin barış çerçevesinde çözülmesi noktasında kararlı olduklarını ifade eden Biden, "Başkan Putin birçok kez barış sözü verdi fakat tank, asker ve silah desteği sağlamaya devam etti" diye konuştu.

Ukrayna'da askeri çözüme karşı olduklarını ve Rusya'nın şimdiye kadar yaptıklarının haksız olduğunu düşündüklerini belirten Biden, "Onurlu bir barış için çabalamak zorunda olduğumuza inanıyoruz. Ayrıca, Ukrayna halkının da kendilerini koruma hakkı olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Biden, "Ukrayna'ya, (onları) savaşa teşvik etmeden ama kendilerini de savunmaları için güvenlik desteği sağlamaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Almanya'nın ve Fransa'nın Ukrayna krizinin çözümünde ve ateşkes sağlanmasındaki çabalarını desteklediklerini kaydeden Biden, Amerika'nın Rusya'dan söz değil konunun çözümü içim bir hareket beklediğinin altını çizdi.

AA