Advertisement

Japonya hisseleri, ABD tarım dışı istihdam verisindeki yükselişin Fed’in yakın zamanda faizleri artıracağı iddialarını desteklemesiyle ve yenin dolar karşısında gerilemesinin ardından değer kazanıyor.

Gelirinin üçte ikisini ABD’den elde eden Funai Electric Co. yüzde 3.3 geriledi. Nippon Telegraph & Telephone Corp. yüzde 4.7 prim yaptı ve beklentilerin üzerinde kar açıklamasının ardından 2001’den bu yana en yüksek kapanışı yapmaya hazırlanıyor. Dai-ichi Life Insurance Co., Bloomberg’in şirketin satışları artırmak için Resona Holdings Inc. ile daha yakın bağ kurma arayışı içinde olduğunu belirtmesinin ardından yüzde 2.8 yükseldi. Olympus Corp., net gelirinin tahminlerin altında kalması ve ABD’nin şirketin medikal işletmesine yönelik incelemesinin karlara zarar verebileceğini belirtmesi ile yüzde 2.8 geriledi.

Topix endeksi, yüzde 0.4 yükselerek Tokyo saati ile 12:37’de 1,432.05 puana geldi. Endekste düşen her hisse senedi için iki hisse yükseldi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.4 artış ile 17,710.98 puan oldu. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükseliş ile 118.83 yenden işlem gördü. Yen, ABD’de işverenlerin istihdam yarattığı ve ücretleri beklentilerin üzerinde artırdığını gösteren verinin ardından Cuma günü yüzde 1.3 geriledi. ABD Hazine tahvil faizleri yükselerek yatırımcıların bu yıl faiz artışı beklediklerini tekrar doğruladı. ABD hisseleri verinin ardından geriledi.

Tokyo’da bulunan Shinkin Asset Management Co. yöneticilerinden Tomomi Yamashita, “Amerikan ekonomisinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz ancak ABD şirket karlarının da gelişme göstereceğini söylemek için henüz erken. ABD değerlemeleri biraz yüksek görünüyor ve düşük faiz oranlarının desteği olmadan hisse senetlerinde yükseliş sınırlı olabilir. Bu da Japonya değerlemelerini yukarı yönlü revize etmeyi zorlaştırabilir. Dolayısıyla Nikkei’nin 18,000 puanı aşması için enerji olmayabilir” dedi.