Advertisement

Rusya Merkez Bankası Guvernörü Elvira Nabiullina, bankanın geçtiğimiz ay yapılan sürpriz faiz indirimini enflasyonun yavaşlamaya hazırlanması ile tersine çevirme olasılığının düşük olduğunu söyledi. Rusya’nın enflasyonu, 7 yıla yakın bir sürenin en hızlı yükselişini göstermesinin ardından yavaşlamaya hazırlanıyor.

51 yaşındaki Nabiullina  Bloomberg Televizyonu’na Moskova’da Cumartesi günü verdiği röportajda, “Rusya Merkez Bankası rubledeki dalgalanmaların finansal istikrarı tehdit etmemesi durumunda para birimine müdahaleden kaçınma taahhüdüne bağlı kalacak” dedi. Petrol fiyatlarını günde birkaç kez kontrol ettiğini söyleyen guvernör, rublede ‘büyük çaplı’ bir düşüş için neden görmediğini belirtti.

Bir G8 merkez bankasında ilk kadın başkan olma özelliğini taşıyan Nabiullina görev süresinin yaklaşık iki yılını tamamladı ve dünyanın en volatil para birimi, yaklaşan resesyon ve 2008’den bu yana en hızlı enflasyona hitap edecek bir politika karışımı arayışı içinde. Nabiullina, 6 hafta önce acil bir faiz artırımını takiben Ocak ayında gerçekleştirilen beklenmedik genişlemenin fiyatların geçtiğimiz ay yükselmesinin ardından başka bir geri dönüşü tetikleyebileceği fikrini reddetti.

Nabiullina, “Ek enflasyon artışına neden olacak ciddi ve kayda değer etmenler görmüyoruz. Bu yüzden kaçımılmaz bir faiz artırımı ile ilgili konuşmak için bir neden yok” diye konuştu.