Advertisement

Goldman Sachs Asset Management Asya-Pasifik bölgesi sabit gelir yöneticisi Philip Moffitt’e göre yen, Japonya’nın ekonomik büyümeyi desteklemek için enflasyonu teşvik etmesi ile birlikte iki yıl içinde yaklaşık yüzde 20 gerileyebilir.

Agresif parasal genişleme para birimini hali hazırda aşağı çekerek şirket karlarını desteklerken, çalışanların enflasyona göre düzenlenmiş ücretleri Aralık ayında düşüşü 18. aya taşıdı. Sydney’deki Moffitt, yenin dolar karşısında önümüzdeki iki yıllık sürede yaklaşık 140 yen seviyesine gerilemesinin “makul bir beklenti” olduğunu söyledi.

Moffitt, “Enflasyon üzerinde sürekli bir yukarı yönlü baskı oluşturmak merkez bankası ve hükümet için olumlu sonuçlar yaratmayabilir” dedi.

Moffitt orta-uzun vadede Japonya’da cari işlemlerin açığa düşeceği tahmininde bulundu. Bu durum yenin daha da zayıflaması ile sonuçlanabilir. Yen dolar karşısında 2012 yılının sonundan bu yana yüzde 27 değer kaybetti. Japonya’da 2014’te yükselen yaşam maliyeti yıllık kazançları geride bıraktı.