Advertisement

OPEC, fiyatlarda yaşanan sert düşüşlerin ardından ABD'deki petrol üreticilerinin sondaj çalışmalarını yavaşlatması ile 2015 küresel arz artışı tahminini düşürürken, talep tahminini yukarı çekti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olmayan ülkeler için arz tahminini günlük 400 bin varil kadar aşağı çekti. ABD üretim tahminin günlük 130.000 varille düşüşte başı çekerken, Kolombiya, Kanada ve Yemen'de de öngörüler aşağı revize edildi. OPEC'den yapılan açıklamada, ABD'de akaryakıt kullanımının arttığı dönemde küresel talep tahmininin de bu ay yaşanan hafif artışın ötesinde yükseltilebileceği belirtildi. OPEC 2015 için günlük küresel talep tahminini ise 29.2 milyon varile çıkardı.

Petrol fiyatları, 7 ay boyunca süren düşüşün Amerikalı üreticilerin sondaj kulelerini boşa çıkarmalarına ve Royal Dutch Shell ve Chevron gibi şirketlerin harcama planlarında kesintiye gitmelerine yol açması ile birlikte, son iki haftada Londra'da yüzde 20 toparlandı. Baker Hughes'un 6 Şubat tarihli verilerine göre, Amerikalı petrol sondajcıları aktif durumdaki kulelerini 3 yılın en düşük seviyesine indirdi.

OPEC Araştırma Bürosu'nun aylık piyasa raporunda "2015 yılı üretim tahminindeki düşüşe neden olan en önemli faktör fiyat beklentileridir. Bunda da Kuzey Amerika'daki faal sondaj kulelerinin ve ABD'deki sondaj ruhsatlarının azalması ile uluslararası şirketlerin 2015 harcama planlarında kesintiye gitmeleri etkili oldu" denildi.