Advertisement

İngiliz Parlamentosu Kamu Hesapları Komisyonu'nun, ülkenin önde gelen bankalarından HSBC'ye yönelik iddialarla ilgili soruşturma başlatacağı bildirildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre, Komisyon Başkanı ve muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Margaret Hodge, merkezi İngiltere'de bulunan HSBC'nin, İsviçre'de toplam hacmi 100 milyar doları aşan binlerce hesap üzerinden müşterilerinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu iddialarının ardından komisyonun konuyu incelemek üzere acilen soruşturma başlatacağını duyurdu.

Hodge, "Bugün şok edici bir şekilde açığa çıkanlar HSBC'nin gizlice küresel endüstrinin bir varlıklı elit kesimine hizmet ettiğini göstermektedir. Komisyon olarak acil soruşturma başlatarak HSBC'nin kanıt sunmasını talep edeceğiz" dedi.

Öte yandan, söz konusu iddialara ilişkin dönemin İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green'in adı sıklıkla gündeme geliyor. Green'in yaşananlarla ilgili bilgisinin olup olmadığı İngiliz basını tarafından sorgulanıyor.

Hodge, daha önce, HSBC'ye yönelik iddialarla ilgili, dönemin Ticaret ve Yatırım Bakanı Green hakkında, "Ya bilmiyordu ve direksiyon başında uykuya daldı ya da biliyordu ve bundan dolayı şüpheli vergi uygulamalarına dahil oldu" ifadesini kullanmıştı.

Hodge, "Her iki şekilde de sorumlu kişi oydu ve bence cevaplandırması gereken gerçekten önemli sorular var" değerlendirmesinde bulunmuştu.

HSBC'nin İsviçre şubesinin Üst Yöneticisi (CEO) Franco Morra, bankanın, servislerin para aklama ya da kaçırmak amacıyla kullanılmasını engellemek için 2008 yılında radikal bir dönüşüm başlattığını belirterek, bu kapsamda yeni üst düzey yönetimin işleri kapsamlı şekilde elden geçirdiğini ve standartları karşılamayan müşterilerin hesaplarını kapattığını bildirdi.

HSBC'nin İsviçre CEO'su Morra, yaptığı yazılı açıklamada, bankanın, servislerin para aklama ya da kaçırmak amacıyla kullanılmasını engellemek için 2008 yılında radikal bir dönüşüm başlattığını bildirdi.

Mali suç uygunluk standartlarına önem verdiklerine işaret eden Morra, "Yeni üst düzey yönetim, işleri kapsamlı şekilde elden geçirdi ve yüksek standartlarımızı karşılamayan müşterilerin hesaplarını kapattı. Mali suç uygunluk standartlarına uymayan müşteri veya potansiyel müşterilerle iş yapma konusunda iştahımız yok" ifadelerini kullandı.

Morra, İsviçre özel bankacılığının eski modeline ilişkin ise, "Tarihsel iş uygulamalarıyla ilgili bu belgeler, İsviçre özel bankacılığının eski modelinin artık kabul edilemez olduğunun bir hatırlatmasıdır" değerlendirmesini yaptı.

Almanya'dan 2 bin 106 müşteri ve 3 bin 616 banka hesabı belirlendi

Öte yandan, "Swissleaks" adı verilen belgelere göre, bankanın İsviçre'deki merkezinde, İsviçre'den 11 bin 235, Fransa'dan 9 bin 187, İngiltere'den 8 bin 844, Brezilya'dan 8 bin 667, İtalya'dan 7 bin 499, İsrail'den 6 bin 554, ABD'den 4 bin 183, Arjantin'den 3 bin 625, Türkiye'den 3 bin 105 ve Belçika'dan 3 bin 2 hesap bulunuyor. Yaklaşık hacmi 120 milyar doları aşan 30 bin hesap içinde Türkiye'ye ait hesapların hacminin ise 3,4 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor.

Belgelerde, Almanya'dan da 2 bin 106 müşteri ve 3 bin 616 banka hesabı belirlendi. Hesapların toplam bakiyesi yaklaşık 3 milyar avro (4,4 milyar dolar) tutarında. Söz konusu hesaplarda Alman pasaportu taşıyanlar arasında sanayici aileler, iş adamları ve soylu ailelerin yanı sıra profesyonel sporcular ve iş adamları bulunuyor.

Listede Almanya'dan moda fotoğrafçılığının tanınan isimlerinden biri olan Helmut Newton ve Almanya'da daha önce kömür, çelik ve otomobil üreticisi Daimler'de dahil olmak üzere bir çok sanayi şirketinin hisselerine sahip Flick Ailesi yer aldı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Şubat 2015 Salı, 10:01 Misafir biz neden bekliyoruz,isviçrede milyarlarca dolarlık hesabı olan türk vatandaşları olduğu söylendi,bizde vergi kaçıran bu kesimi incelemek zorunda değilmiyiz ?