Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna meselesine diplomatik çözüm getirilemezse masadaki diğer seçeneklerden birinin ülkeye silah yardımı yapmak olduğunu ama bu konuda da henüz karara varmadığını belirterek, silah yardımı yapılırsa da bunun amacının Ukrayna'yı saldırı pozisyonuna getirmek değil, savunmasına yardım etmek olacağını söyledi.

Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Beyaz Saray'da ağırladı. İki lider, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda küresel güvenlik konuları ele aldıklarını bildiren Obama, Afganistan'da güvenlik güçlerinin eğitiminden İran'ın nükleer programı üzerine Batılı ülkeler ile Tahran yönetimi arasında yürütülen müzakerelere, terör örgütü IŞİD ile mücadeleden Ukrayna'da yaşanan gelişmelere kadar birçok konuya değindiklerini ifade etti.

Obama, Ukrayna konusunda, Rusya ile Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların Minsk Anlaşması'nda yer alan taahhütlerini yerine getirmediğine işaret ederek, Rus güçlerinin Ukrayna'nın doğusundan çekilmesinden ziyade bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü, ayrılıkçıları eğittiğini ve saldırıları koordine ettiğini vurguladı. Rusya'nın aynı zamanda tank, zırhlı personel taşıyıcı ve ağır silahlarla ayrılıkçılarla desteklediğini hatırlatan Obama, Moskova'nın yardımlarıyla Ukrayna'daki ayrılıkçıların daha fazla toprak elde ettiğini, sivillerin yaşadığı alanları tahrip ettiğini ve halkın evlerinden kaçmasına neden olduğunu anlattı.

Obama, Rusya'nın bu tutumunun ABD ve Almanya'nın yanı sıra dünyadaki diğer müttefik ve ortakların birlik içinde durmasını güçlendirdiğine işaret ederek, "Bu konuya diplomatik bir çözüm bulma çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. Diplomatik çabalar bu hafta da devam ederken, bu soruna 21'inci yüzyılın kayıtsız kalamayacağı konusunda kesin anlaşma içerisindeyiz ve silah namlusuyla Avrupa'nın sınırlarının yeniden çizilmesine düpedüz müsaade edemeyiz" diye konuştu.

Bu noktada NATO müttefikleriyle NATO'nun 5'inci maddesi yükümlülüğü gereğince Orta ve Doğu Avrupa'da mevcudiyetlerini artırmaya karar verdiklerinin altını çizen Obama, Rusya'nın verdiği taahhütleri yerine getirinceye kadar bu ülkeye yönelik yaptırımların devam edeceğini bildirdi.

Obama, "Diplomatik bir çözüm için çalışmayı sürdürsek bile, bugün bir kez daha açıkça ifade ediyoruz ki: Rusya, ülke ekonomisini bozan, halkına zarar veren ve Ukrayna üzerinde kötü bir etkisi olan izlediği yolu sürdürürse Rusya'nın izolasyonu hem siyasi hem de ekonomik olarak daha da kötüleşecek" ifadesini kullandı.

"Askeri çözüm düşük, Rus ordusu olağanüstü güçlü"

Ukrayna'daki soruna askeri bir çözüm ihtimalinin her zaman düşük olduğunu söyleyen Obama, Rusya'nın olağanüstü güçlü bir ordusu bulunduğunu ve Ukrayna- Rusya sınırının uzunluğu ile iki ülke arasındaki tarih dikkate alındığında, Rusya'nın kararlı olması halinde Ukrayna'nın Rusya ordusunu tamamen geri püskürtmesinin mümkün görünmediğini kaydetti.

Rusya'nın hem kendisi hem Avrupa hem de dünya için "kötü bir karar" aldığını ifade eden Obama, "Bu agresiflik ve kötü kararlar karşısında sadece onları ikna etmeye çalışmamız yetmez, onlara dünyanın bu agresifliğin bedeli ödetme konusunda birlik içinde olduğunu da göstermek lazım. Bizim yaptığımız da bu" diye konuştu.

Obama, ABD ve uluslararası toplumun yaptırımlarla Rusya'ya önemli bedel getirdiğini ama yine de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i gittiği yoldan henüz caydırmadığını dile getirerek, Rusya'ya baskılarında istedikleri sonuçların henüz ortaya çıkmamasının bu yaptırımların farklılık yaratmadığı anlamına da gelmediğini, Rusya'daki bazı kesimlerin yaptırımların Rus ekonomisine "korkunç" zarar getirdiğinin farkında olduğunu aktardı.

Yaptırımların Putin'in diplomatik çözüme yönelmesini sağlamasını umduklarını ama şu anda bunun başarılıp başarılamayacağı konusunda bir şey söyleyemeyeceğini bildiren Obama, amaçlarının başarısız, etrafı çevrilmiş, sıkıştırılmış ve zayıflamış bir Rusya olmadığını da vurguladı. Obama, "Bizim tercihimiz, küresel zorluklarla partnerimiz olabilecek güçlü, refah, canlı ve güven içindeki bir Rusya" dedi.

"Savunma silahları ihtimali de değerlendirilen seçeneklerden biri"

Yaptırımların başarılı olmaması halinde Rusya'ya eylemlerinin bedellerini artırmaya devam edeceklerini bildiren Obama, "Bundan pes etmeyeceğiz" diye konuştu.

Obama, bu konuda ABD ve AB'nin birlik içinde durduğunu ve Ukrayna'daki gelişmelere kayıtsız kalmayacağını da belirterek, "Bu hafta diplomasinin başarısız olması halinde ABD ve AB'nin birlik içindeki güçlü yanıtı devam edecek, bu değişmeyecek" dedi.

Ekibinden, diplomasinin başarısız olması halinde diğer tüm seçenekleri gözden geçirmelerini istediğini kaydeden Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diğer seçeneklerden kasıt, Putin'in hesaplamasını değiştirebileceğimiz şeyler ortaya koyabilir miyiz? Savunma silahları ihtimali de değerlendirilen seçeneklerden biri. Ancak bu konuda kararımı henüz vermedim. Bu konuyu sadece Angela (Merkel) değil, diğer müttefiklerimizle de istişare ediyorum".

Obama, Ukrayna'ya olası silah yardımı konusunda da amacın Ukrayna'yı saldırı operasyonları yapabilecek şekilde değil kendini savunacak şekilde donatmak olduğuna işaret ederek, "Bu (silahlar konusu), Ukrayna'nın Rus ordusunu yenilgiye uğratması fikrine dayanmıyor, daha çok ayrılıkçıların eylemleri karşısında Ukrayna'nın savunmasına yardım etmek için ek bir şeyler yapılıp yapılamayacağını görmeye dayanıyor" dedi.

Ukrayna'nın ekonomik olarak başarısını desteklemenin önemine de dikkati çeken Obama, ekonomi alanında başarı sağlanamamasının ülkenin bağımsızlığını yitirmesine neden olabileceğini ifade etti.

"Diplomatik çözüm çabalarını sürdüreceğiz"

Ukrayna'daki krizin çözümü için Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Putin ile görüşmüştü. Bu kapsamda, gelecek Çarşamba günü Minsk'te Ukrayna konusunda zirve düzenlenecek.

Ortak basın toplantısında Merkel, Hollande ile sürdükleri çabaların devam edeceğini söyledi,

Almanya Başbakanı Merkel, ABD ve Avrupa'nın yaptırımlar, diplomatik girişimler konusunda yakın bir çalışma içinde bulunduğunu vurgulayarak, "Birçok aksaklıklara rağmen diplomatik çözüm peşinde olmayı sürdüreceğiz. Şu günlerde tüm tarafların hazır ve müzakere edilmiş bir anlaşmaya varmaya istekli olup olmadığını göreceğiz" diye konuştu.

Minsk Anlaşması'nın hiçbir zaman uygulanmadığını ama şimdi Ukrayna'da ateşkes olması ihtimalinin bulunduğunu kaydeden Merkel, "Tüm çabalara rağmen başarının mümkün olmadığı söylenirse o zaman ABD ve AB bir araya oturmalı ve sonraki ihtimalleri gözden geçirmeli" dedi.

İran'ın nükleer programı konusunda müzakere masasına oturmasında yaptırımların önemli rol oynadığı örneğini veren Merkel, yaptırımlar yoluyla Rusya'ya bedel ödettirmenin önemine işaret etti.

Geçen günlerde ülkesinin Ukrayna'ya silah yardımı yapmayacağını açıklayan Merkel, basın toplantısında, "Silahlar konusunda da fikrimi belirtmiştim. Ama kararımız ne olursa olsun, bazı konularda mutabık olmasak da ABD ve AB birlikte durmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

AA