Advertisement

2015 yılında 6 ülkenin iki haneli enflasyon ile mücadele etmesi bekleniyor.

İçinde bulunduğumuz dönem bir Rusyalının alışveriş çılgınlığına kapılması için kesinlikle uygun zaman değil.

Rubledeki sert düşüş dolayısıyla Rusya’da fiyat artışları kriz seviyelerini gördü. Enflasyon Ocak ayında yüzde 15’e ulaştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler 2015 yılında Rusya’da enflasyonun ortalama olarak yüzde 13 seviyesinde seyredeceği tahmininde bulunuyor.

Gıda fiyatları Ocak ayında bir yıl önceye göre yüzde 21 yükseldi. Şeker yüzde 68 artış gösterdi. Tahil ve bakliyat yüzde 45, meyve ve sebze fiyatları yüzde 41 yükseldi. Alkol enflasyonu ise yüzde 14 seviyesinde.

Yaşam maliyetindeki yükseliş özellikle Rus tüketiciler için sıkıntılı bir dönemde gerçekleşti. Rusya ekonomisi, bir yandan düşen petrol fiyatları ile başa çıkmaya çalışırken, öte yandan Ukrayna krizi ile ilgili uygulanan yaptırımlardan zarar görüyor. Bu iki faktör rublenin gerilemesinde en önemli rolü oynayarak enflasyondaki yükselişi tetikledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin meydanına göre Rusya ekonomisi bu elverişsiz durum dolayısıyla bu yıl yüzde 4 daralacak.

Rusya çift haneli enflasyonda yalnız değil. Arjantin’in bu yıl yaklaşık yüzde 22.5’lik bir enflasyona sahip olması bekleniyor. Ukrayna yüzde 17.5’lik bir fiyat artışına ilerliyor. Mısır ve Gana sırasıyla yüzde 10.6 ve 13.2 seviyelerinde enflasyonları ile iki haneli gruba dahil oluyor. Ancak tümü Venezuela’nın 2015’te yüzde 72.3’ü bulması beklenen fiyat artışı karşısında küçük kalıyor.

Düşen petrol fiyatları ve gelirleri, Venezuela’nın ithal ettiği tüketici malları için ödeyecek az likiditesinin olduğu anlamına geliyor. Bu durum bebek bezinden şekere her şeyde sıkıntı yaşanmasına yol açarken, maliyetleri yükseltiyor. Arjantin ise dolar sıkıntısı ile mücadele ediyor ve ülkenin dördüncü çeyrekte resesyona girmesi bekleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Şubat 2015 Çarşamba, 09:41 Misafir alttaki yoruma katılıyorum,biz durmadan enflasyon hesaplarında sepetinde revizyon yaparak düşük enflasyon çıkartmaya çalışıyoruz,ama malesef çarşı pazar öyle demiyor,petrolün %50 düşmesine rağmen akaryakıt fiyatları beklenenin çok altında düştü,buna rağmen hiç bir ürün ve hizmette indirim olmadı,bizde enflasyon hesaplamalarıyla istendiği gibi oynanabiliyor.
10 Şubat 2015 Salı, 08:17 Misafir bizim enflasyon ölçen kurum da tam bağımsız olsun da görelim bakalım o zaman bizdeki çift hanemi 3 hane mi? utanmadan %8 açıkklıyorlar!