Advertisement

Bakır, yatırımcıların Yunanistan ile kreditörleri arasında Çarşamba günü yapılacak görüşmeleri beklemeleri ile 1 haftanın en düşük seviyesinden toparlanarak sanayi metallerinin çoğunda yükselişlere öncülük etti.

Bakır, Salı günü yüzde 1.4 gerilemesinin ardından yüzde 0.7 kadar artış gösterdi. Yunanistan, likidite sıkıntısından uzaklaşmak ve kreditörlerin kemer sıkma koşullarını gevşetmesi adına zaman kazanmak için 10 milyar euro (11.3 milyar dolar) tutarındaki geçiş planına destek bulma arayışına girdi. Almanya, Yunanistan’ın kurtarma paketi koşullarına bağlı kalması yönündeki tutumunu sürdürüyor.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırımcı yetkilisi Jonathan Barratt, “Her şey biraz bıçak sırtında. Yunanistan’da jeopolitik endişeler mevcut. Bakır biraz toparlanma gördü ve sürdürülebilir olup olmadığını göreceğiz. İnsanlar harcama yapmadan önce jeopolitik tarafta netlik olduğunu görmek istiyor” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME), yüzde 0.5 yükselerek Hong Kong saati ile 15:09’da ton başına 5,620 dolardan (pound başına 2.55 dolar) alıcı buldu. Mart vadeli kontrat New York’ta yüzde 0.1 düşüş ile pound başına 2.5485 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.5 gerileyerek ton başına 41,100 yuandan (6,575 dolar) kapanış yaptı.

LME’de kurşun ve çinko yükselirken, alüminyum yatay seyretti. Nikel ve kalay geriledi.