Advertisement

Avrupa’nın en sıkıntılı iki krizini etkisiz hale getirme arayışı içinde eş zamanlı yapılan iki zirvenin arifesinde olması ile birlikte içerden bir kişinin müzakereler ile ilgili görüşleri konuyu biraz daha aydınlatıyor: “Yunanistan ile ilgili iyimserliğin nedeni var. Rusya için muhtemelen daha az iyimserlik mevcut.”

İtalya’nın Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni’ye göre Yunanistan konusunda Çarşamba günü Brüksel’de gerçekleşecek toplantıda bir anlaşmaya varılmaması halinde bile Yunanistan’ın borç yükünü hafifletecek ve Euro Bölgesi’nde kalmasını sağlayacak bir anlaşmaya varılacağı yönünde pek çok işaret bulunuyor. Gentiloni, yeni Yunan hükümeti tarafında Tsipras’a bir uyumun mümkün olduğunu düşündürecek yeterli bir “esneklik” olduğunu saptadığını söyledi.

Gentiloni, İtalya’nın iş dünyası ve politik liderlerinin bir araya geldiği, New York’ta gerçekleşen bir konferansta verdiği röportajda, “Ben oldukça iyimserim” dedi.

Başbakan Alexis Tsipras’ın geçtiğimiz ay kurtarma paketini sonlandırma taahhüdü ile göreve gelmesinden bu yana Atina’da finans piyasaları tedirgin hale geldi.

Gentiloni Rusya için ise daha sert ve tedbirli kelimeler kullandı.

Gentiloni’ye göre eğer Minsk anlaşması için Belarus’ta gerçekleşen görüşmeler Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna hükümet güçleri arasındaki çatışmayı sonlandırmada başarısız olursa, suç Rusya Başkanı Vladimir Putin’e kalacak.

Gentiloni, “Anlaşma Rusya’nın ellerinde” dedi.

Putin’in Ukrayna liderleri ile birlikte Almanya ve Fransa’nın da katılacağı zirveye katılıp katılmayacağı net bile değilken bir çözüme varılması problem olabilir. Öte yandan Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre ABD Başkanı Barack Obama Salı günü Putin’i arayarak Rusya başkanını “devam eden görüşmeler ile sunulan ateşkes anlaşmasına varma fırsatını” yakalaması yönünde teşvik etti.