Advertisement

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, "Merkez Bankası Başkanımızı, başkan olmadan çok önce tanırım. Kendisine çok güvenirim ve çok başarılı da bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum" dedi.

Atalay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Partide daha önce alınan ilke kararını anımsatan bir gazetecinin, milletvekili aday adaylığı için Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Mehmet Özhaseki'nin aday olup olamayacağı sorusu üzerine Atalay, "Çok istisnai durum olabilir ve bunların istisnai durumluğuna şimdi karar verilmemiş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımıza aday olurken bu söylenmiş, dolayısıyla şu anda da o söz yerine getiriliyor" ifadesini kullandı.

Bu istisnanın bir veya ikiyi geçmeyeceğini belirten Atalay, "Ama genel merkezin, genel başkanın takdiridir bu. Genel ilkeyi ben söylüyorum. Genel ilkede onun dışında istisna olmaz. Yüksek Seçim Kurulu kararı değil, bunların partimizin kararıdır. Tabii onu da hatırlatmak isterim. Bunlar iç mekanizmamızda alınan kararlar" diye konuştu.

-"Başçı'nın lojmanını boşaltması"-

"Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın lojmanını boşaltması ve partiniz içinden ona yönelik istifa çağrıları çerçevesinde dolardaki yükselişi değerlendirebilir misiniz?" sorusu üzerine Atalay, bu konularda direkt bir bilgisinin olmadığını, lojmanla ilgili konuyu da basından takip ettiğini söyledi.

Parti içinde bu tür şeylerin konuşulabileceğini, insanların düşüncelerini söyleyebileceğini belirten Beşir Atalay, "Ama kurumlarımız kendi ilkeleri çerçevesinde çalışır. Ben doğrusu Merkez Bankası Başkanımızı, başkan olmadan çok önce, akademik hayattan, hayatın diğer kesimlerinden tanırım. Kendisine çok güvenirim ve çok başarılı da bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum. Benim değerlendirmem budur" dedi.

Atalay, ekonominin kurallarına, alınan kararlara ve faiz tartışmalarına burada girmek istemediğini belirtti.

-Aday adaylık başvuruları-

''Adaylar arasında gayrimüslim vatandaşlara da yer verilecek mi?'' sorusuna karşılık Atalay, aday adaylık başvurularının bugün başladığını, adaylıkla ilgili kararın verilebilmesi için önlerinde uzun bir takvim olduğunu ifade etti.

Beşir Atalay, 7 Nisan'a kadar aday tespiti çalışmalarının süreceğini belirterek, partinin geniş vatandaş kesimlerini kuşatıcı aday tespit çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Atalay, "Bunları çok dikkatli yaparız. Seçim kampanyalarımız çok iyi yürür. Mutfağımız iyi çalışır. Stratejiyi iyi çalışırız. Dolayısıyla bu çalışmalar içinde bu söylediğiniz de dahil hepsi değerlendirilecektir" diye konuştu.

"Milletvekilliği aday adaylığı için kamu kesiminden istifaların çok olduğu" konusunu da değerlendiren Atalay, "AK Parti olarak vatandaşlarımızın bizden aday aday olmasından memnun oluruz. Ne kadar çok olursa da o kadar memnun oluruz. Alternatifimiz çok olur" dedi.

Seçimlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Atalay, "İnsanları sınırlamamak lazım. Eğer içinde siyaset yapmak, siyasete girmek arzusu olan varsa bu seçim öncesi bir fırsattır. Siyaseti çok kutlu, çok özel bir alan görüyorum. Vatandaşlarımızın seçime ve adaylığa ilgisini de çok sevindirici görüyorum" diye konuştu.

Atalay, "Hakan Fidan'ın aday adaylığı için istifası tartışıldı. Bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "Tartışmalara girmem. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın bu konudaki düşüncelerini değerlendirmem. O polemiğe bizim girmemiz yanlış olur. Daha doğrusu girersek polemik olur" değerlendirmesinde bulundu.

MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Fidan ile uzun süre birlikte çalıştıklarını hatırlatan Atalay, "İlk defa TİKA'ya göreve, 2003 yılında devlet bakanı iken getirmişti. Daha sonra Çözüm Süreci ve bu görevinde de işbirliği yaptık. Çok değerli, başarılı bir arkadaşımızdır. Ülkemizin iyi yetiştirdiği bir arkadaşımızdır" dedi.


AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Şubat 2015 Çarşamba, 14:37 Misafir nihayet aklı başında bir açıklama.