Advertisement

Yunanistan'ın Euro Bölgesi maliye bakanları ile bugün yapacağı görüşmeden çıkacak sonuçlar tüm dünyada merakla beklenirken, son sözü söylemesi beklenen Almanya hükümetinden bir yetkili Atina'nın yapacağı reformların doğru yönde gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bugün Berlin'de açıklama yapan hükümet yetkilisi, Euro Bölgesi ülkelerinin destek vermeden önce Yunan hükümetinin tekliflerini tam anlamıyla değerlendirme ihtiyacı duyduğunu belirtti. Almanya'nın hali hazırdaki program altında Yunanistan'a yardım yapmaya hazır olduğunu dile getiren yetkili, kurtarma programının müzakereler için dayanak teşkil ettiğini söyledi.

Önümüzdeki 24 saat içinde Yunanistan ile bir anlaşmaya varılmasını beklemeyen Alman yetkili, oluşmakta olan faiz dışı bütçe fazlasının geçerli olan programın koşulu olduğunu hatırlattı.

Almanya, Yunanistan'ın, Brüksel'de kreditörlerle bir araya gelmeden önce, kurtarma paketinin koşullarına uyması gerektiği yönündeki görüşünü koruyor. Bu durum, fonlama konusunda bir uzlaşma çıkacağı yolundaki beklentileri zayıflatıyor.