Advertisement

Janet Yellen istese de istemese de küresel kur savaşlarının bir parçası olabilir.

Dolar, kısmen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz artırma planı nedeniyle 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Para, Avrupa'nın deflasyon, petrole dayalı gelişen piyasaların ise emtia fiyatlarındaki düşüşle mücadele ettiği dönemde, ekonominin iyice toparlandığı ABD'ye akıyor.

Goldman Sachs Group'un Başkanı Gary Cohn bu durumda ciddi sorunların olduğunu düşünüyor. Doların değer kazanması Amerikan şirketlerinin karlarını kötü etkiliyor. PepsiCo bu trendin kar artışını yüzde 7 azaltacağını tahmin ediyor. Faiz artışı ise doların daha fazla yükselmesine yol açabilir.

Cohn dün Bloomberg TV'de katıldığı bir programda "Biz ABD'de gittikçe güçlenen dolar ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Zira giderek güçlenen bir ekonomimiz var. Fed faizleri normal bir düzeye çıkarmak isterken, bazı şartların ve doların güçlenmesi onları tekrar düşünmeye itecektir" diye konuştu.

1 yıldır Fed başkanlığında bulunan Yellen 6 yılı aşkın süredir sıfıra yakın tutulan faizlerin artışı için bir yol haritası hazırlarken, ABD teşvik programlarını artıran merkez bankalarından ciddi şekilde etkileniyor. Avrupa Merkez Bankası yakın zamanda yeni bir tahvil alımı programı açıkladı.

Cohn "Bu bir kısır döngüye dönüşüyor. Eğer siz kendi para biriminizi değersizleştirmeye çalışarak benim de aynısını yapmamı bekliyorsanız, bu oyunu nasıl durduracağız" diye soruyor.