Advertisement

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ekonomisinin zor durumda olmasına rağmen Yunanistan'ın maddi yardım talebinde bulunması durumunda bu talebi değerlendireceklerini söyledi.

Sergey Lavrov ve Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias​'ın Moskova'da yaptığı görüşmede, ikili ilişkiler, Ukrayna krizi, "Türk Akımı" projesi ve diğer güncel konular ele alındı.

Görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada Lavrov, Rusya'dan Türkiye'nin Yunanistan sınırına kadar doğalgaz taşıyacak boru hattı projesine Yunanistan'ın da ilgi duyduğunu vurgulayarak, "Türk Akımı projesinin iyi bir potansiyeli var" dedi.

Lavrov, görüşmede, Yunanistan'ın mali durumunun ele alındığını belirterek, "Rus ekonomisinin zor durumuna bakmayarak, Yunanistan'ın maddi yardım talebinde bulunması durumunda bu talebi değerlendireceğiz" diye konuştu.

Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz boru hattı inşa edilmesi kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2014 yılı Aralık ayında Türkiye ziyareti sırasında alınmıştı. Gazprom ile BOTAŞ arasında boru hattının geçeceği güzergah belirlenerek, "Türk Akımı"nın 660 kilometresinin "Güney Akım" güzergahında inşa edileceği, geri kalan kısmının ise Türkiye toprakları üzerinden yeni belirlenecek koridorla devam edeceği kararlaştırılmıştı.

AA