Advertisement

Euro Bölgesi hükümetleri Yunanistan’ın kurtarma paketinin geleceği ile ilgili zor kararları gelecek haftaya bıraktılar. Yunan hükümetinin ekonomik sıkıntının nedeni olarak gördüğü yardım programı ile ilgili görüşmeler, görüş ayrılıklarını ortadan kaldırmada başarısız oldu.

Yunanistan’ın mevcut kurtarma paketi süresinin Şubat ayı sonunda sona erecek olması ile birlikte maliye bakanları Brüksel’de 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Ancak görüşmelerde Euro Bölgesi’nin en borçlu ülkesi için ileriye dönük bir sonuç çıkmadı. Bu durum, Yunanistan’ın nakit sıkıntısından nasıl kaçınacağına ve 19 üyeli para birimi birliğinden çıkışı nasıl önleyeceğine dair belirsizlik yarattı.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, "Ortak bir sonuç bildirgesi üzerinde anlaşamadık" dedi.

Sorunun bildirgede hangi ifadelere yer verileceğiyle ilgili olmadığını, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda ortak bir anlayışa varamadıklarını belirten Dijsselbloem, vadesi bu ay sonunda dolacak mevcut programın uzatılmasını tartıştıklarını fakat sonuç alamadıklarını söyledi.

Dijsselbloem, "Uzatma ihtimalini konuştuk. Bazıları için tercih edilen seçenek açıkça buydu fakat henüz bu sonuca varamadık. Biraz daha zamana ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

"Birbirimizi daha iyi anladık ama anlaşamadık" diyen Dijsselbloem, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 16 Şubat'taki toplantısında müzakerelerin devam edeceğini belirtti.

İlk Euro Grubu toplantısına katılan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "bir faleket" olan mevcut programı asla uzatmayacaklarını söyledi.

"Avrupa ile yeni bir anlaşma istediklerini" vurgulayan Varoufakis, bu ilk toplantının bir anlaşmaya varılmasını amaçlamadığını, tartışmaya yönelik olduğunu kaydetti.