Advertisement

(20:15'te güncellendi)

ABD hisseleri, Ukrayna'da ateşkes sağlanmasının yarattığı iyimserlikle yükselirken Nasdaq Bileşik Endeksi 15 yıla uakınbir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Cisco Systems Inc. ve online seyahat şirketleri prim yaptı. Avrupa hisseleri Yunanistan piyasaları ile birlikte yükseliş kaydetti. ABD Hazine tahvilleri artış gösterirken, petrol ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 Endeksi, New York saati ile 12:01'de yüzde 0.6 yükseldi ve rekor seviyenin yüzde 0.5 uzağında seyrediyor. Nasdaq Bielşik Endeksi, Cisco'nun yüzde 9.2 yükselmesi ile yüzde 0.8 ralli yaparak Mart 2000'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.8 artış ile 2007'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Yunanistan'da ASE Endeksi yüzde 6.7 artış kaydetti. Yen dolar karşısında yüzde 0.8 değerlendi. ABD petrolü, daha fazla üreticinin üretimde indirime gitmesi ile ralli yaptı.

Cisco çeyrek dönemlik finansallarını açıkladı. Şirketin kar ve satışları tahminleri aştı. Expedia, Worlwide Inc.'i satın alamaya karar vermesinin ardından ralli yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da ateşkes sağlandığını açıkladı. Putin Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko, Almanya Şansölyesi Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollade ile dün Belarus'un başkenti Minsk'te Ukrayna barış görüşmeleri için bir araya gelmişti.Yunanistan’ın mevcut kurtarma paketi süresinin Şubat ayı sonunda sona erecek olması ile birlikte maliye bakanları Brüksel’de 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Ancak görüşmelerde Euro Bölgesi’nin en borçlu ülkesi için ileriye dönük bir sonuç çıkmadı. İki Euro Bölgesi yetkilisinin aktardığına göre, Maliye Bakanı Varoufakis bugün Brüksel'de yapılan görüşmelerde, Yunanistan'ın mali istikrar, finansal sürdürülebilirlik, borcun yeniden yapılandırılması ve Yunanistan'ın insani krizine çözüm aranması koşullarıyla anlaşma yapmak istediğini belirtti.

Boston'da bulunan Pioneer Investment Management fon yöneticilerinden John Carey, "ABD ekonomisine yönelik genel bir iyimserlik hakim ve bazı uluslararası önemli sorunların pozitif trendi henüz etkilemeyeceği yönünde biraz rahatlama var. İnsanlar bardağın dolu tarafına bakıyor" dedi.

(20:15'te güncellendi)