Advertisement

Kurumsal Amerika üzerinde güçlü doların aşındırıcı bir etkisi olduğuna yönelik her duyduğunuza inanmayın. ABD şirketleri ve dünyanın en büyük ekonomisi dolardaki yükselişin üstesinden gelebilir.

İlaç üreticisi Pfizer Inc.’ten Microsoft Corp., Procter & Gamble Co. ve Royal Caribbean Cruises Ltd.’ye Standard & Poor’s 500 Endeksi’nde bulunan şirketler, 10 yıldan bu yana en güçlü seviyesinde olan doları 2014 yılında karlara engel teşkil etmekle suçladı veya doların 2015’te karlara zarar vereceği sinyali verdi.

Ancak büyük tablo bu kadar vahim değil. Bir bütün olarak ele alındığında Amerikan şirketleri, dolardaki yükselişe ABD merkezli multinasyonel devlere göre çok daha az duyarlı. Döviz kuru, 2010’dan bu yana en iyi yılı geçiren ABD ekonomik büyümesine daha da küçük bir tehdit oluşturuyor. Güçlü doların ihracatları zayıflatması olasılığı söz konusu olsa da dolardaki yükseliş daha ucuz petrol, yurtdışından gelen malların daha düşük maliyetli olması ve düşük enflasyonun sürmesi anlamına da geliyor. Tüm bunlar, tüketici harcamalarından güç bulan ekonomi için olumlu etkenler.

New York’taki Bank of America Corp. kıdemli ABD ekonomistlerinden Michelle Meyer, “Bazı büyük şirketler sıkıntı yaşayacak ancak geniş anlamda dolardaki yükseliş ABD ekonomisinin absorbe edebileceği bir durum” dedi.

Dolar 31 önemli para birimi karşısında, geçtiğimiz yıl değer kazandı. Amerikan şirketleri için bu durum euro, İsviçre kronu veya Brezilya reali cinsinden olan karların daha düşük seviyede dolara karşılık gelmesi anlamına geliyor.

S&P kıdemli endeks analistlerinden Howard Silverblatt, “en büyük riski büyük multinasyonel şirketler karşılıyor. Dow Jones Industrial Average’da bulunan 30 şirketin gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’sini yurtdışı satışları oluşturuyor” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Şubat 2015 Pazar, 22:27 Misafir abd ne diyor?dolar bizim sorun sizin!!!