Advertisement

(15:30'da güncellendi)

Altın ve gümüş, Çin'in bir hafta sürecek olan Yeni Yıl tatili boyunca talebin azalacağı spekülasyonuna bağlı olarak değer kaybetti.

Şanghay Altın Borsası'nda gösterge spot altın kontratının işlem hacmi, borsa verilerinin gösterdiği üzere, Pazartesi günkü seviyesinden yaklaşık yüzde 75 düşerek, bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi. Hindistan'ın ardından ikinci en büyük altın kullanıcısı konumundaki Çin'de piyasalar Çarşamba gününden itibaren kapalı olacak.

Cenevre merkezli rafineri MKS (Switzerland) SA'nın traderı Bernard Sin, "Piyasa, Çinli alıcıların önümüzdeki günlerde fiyatları desteklemek için piyasada olmayacağı beklentisinde," dedi ve "Piyasa aşağı yöne duyarlı ve Yunanistan'ın durumundan kaynaklanan potansiyel yukarı yönlü risk zaten fiyatlara yansımış durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,218.30 dolara kadar indikten sonra, New York saati ile 08:12'de, 1,220.10 dolara geldi. Mart vadeli gümüş yüzde 3.7 kadar düşerek ons başına 16.655 dolara indi ve bu ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD piyasasında dün zemin işlemleri tatil nedeniyle yapılmadı ve elektronik işlemler takas kuralları nedeniyle bugün kayıtlara işlenecek.

Altın, yavaşlayan küresel ekonomik büyüme ve Yunanistan'ın kurtarma paketine ilişkin siyasi kargaşanın ardınran yatırımcıların güvenli liman aramaları sonucu, bu yıl yüzde 3.1 yükseldi. Yunanistan, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan hükümetinin mevcut kurtarma programının uzatılmasını talep edene kadar mali destek konusunda görüşmelerin yapılmayacağını söylemesinin ardından, eurodan çıkışa biraz daha yaklaştı.

Yunanistan'ın Borçları

Başbakan Alexis Tsipras'ın seçim zaferinin ardından üç haftadır süren tartışmalardan sonra, maliye bakanları, dün Brüksel'de gerçekleştirilen görüşmelerin Yunanistan maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in Avrupa'nın taleplerini reddetmesi sonrası başarısızlıkla sonuçlanması ile birlikte, tutumlarını daha da sertleştirdi.

Altın, iyileşen ABD ekonomisinin faizlerin artırılacağı beklentilerini güçlendirmesinin ardından, halen son bir yılda yüzde 7.9 düşmüş durumda. Fed Çarşamba günü Ocak ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Spot altın yüzde 0.9 düşerek ons başına 1,221.80 dolara indi.

Nisan vadeli platin yüzde 0.9 düşerek ons başına 1,196.30 dolara inerken, Mart vadeli palladyum yüzde 1.3 kayıpla ons başına 783.90 dolara geriledi.

(15:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Şubat 2015 Salı, 16:34 Misafir değermi kaybetti,resmen çöktü ya.
17 Şubat 2015 Salı, 16:30 Misafir bu görüşler ve manşetler boş . gerçek olan piyasa oyunlarıdır işi bilen buna gelmez.