Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin yeterince problemi yokmuş gibi...

Avrupa, bir deflasyon krizi tehdidini uzaklaştırmaya çalışıyor. Almanya, daha fazla kemer sıkma ve daha az teşvik istiyor. Yunanistan kurtarma paketi şartlarının yeniden düzenlenmesini talep ediyor. Yunanistan’ın söz konusu girişimi, Euro Bölgesi’nin parçalanma riskini yeniden canlandırıyor.

Tüm bu sorunlara bir yenisi daha ekleniyor. AMB Başkanı Draghi’nin 1.1 trilyon euro (1.3 trilyon dolar) değerinde tahvil alımı yaparak Euro Bölgesi’ni ekonomik durağanlıktan çıkarma planı başlamadan önce başarısız olabilir. Nedeni, yeni arzdaki eksiklik ve istekli satıcıların yokluğu. Morgan Stanley, AMB planının hesaba katılması ile birlikte hükümetlerin yeni tahvil arzının ilk kez negatif olacağı tahmininde bulunuyor. Ortaya çıkan kıtlık, en güvenli Euro Bölgesi tahvillerinin bankalar, sigortacılık şirketleri ve emeklilik fonları tarafından biriktirilmesini kaçınılmaz kılıyor ve bu durum AMB’nin bu tahvillerden 19 ay boyunca kabaca aynı oranda satın alım yapma çabalarına engel oluşturuyor. Fed yaklaşık 6 yıl boyunca Hazine tahvil satın alımları ile biriktirme gerçekleştirmişti.

AMB’nin alımlarda zorluklar ile karşılaşabileceğini söyleyen M&G Group Plc para yöneticilerinden Michael Riddell, “AMB’nin yeterli miktarda tahvil alımı yapmada güçlük çektiği belirgin hale gelirse, bu durumda herkes satış yapmada daha da isteksiz olur. Bu da AMB’nin enflasyonu canlandırma çabasını baltalar” dedi.