Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanlarının dünkü görüşmelerden bir sonuç elde edememesi sonrasında, Commerzbank AG'ye göre Yunanistan'ın eurodan çıkma riski yüzde 50'ye yükseldi. 

Brüksel'deki pazarlıklar dün, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in ülkesinin mevcut kurtarma programını devam ettirmesi yönündeki talepleri reddetmesi ile aniden son buldu. Hollanda Maliye Bakanı ve aynı zamanda Euro Bölgesi maliye bakanlarına liderlik eden Jeroen Dijsselbloem, toplantıya ara vererek Yunanistan'ın fikir değiştirmesi durumunda Cuma günü tekrar bir araya gelebileceklerini söyledi. 

Dijsselbloem bu sabah yaptığı açıklamada, "Umarım programın uzatılmasını talep ederler. Bu gerçekten onlara kalmış bir durum, biz teklif edip zorla bunu sağlayamayız. Birlikte çalışmaya hazır bir şekilde bekliyoruz" dedi. 

Yunanistan'ın mevcut kurtarma paketi Şubat ayı sonu itibarıyla sona erecek. O zamana kadar bir anlaşma sağlanamaması, Yunanistan'ın euro dışında kalmasına neden olabilir ve ülkenin üç yıl önce yine eurodan çıkmayı düşündüğü döneme göre bu sefer Avrupa'nın savunması daha güçlü. 

Yunanistan'da üç yıl vadeli tahvilin faizi 242 baz puan artarak Atina saati ile 10:16'da yüzde 19.995 oldu. Euro ise dolar karşısında 1.1349'da. 

Commerzbank tarafından yayımlanan bir notta Yunanistan'ın euroyu bırakması ihtimalinin yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseldiği belirtilirken, "Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan ile yine anlaşma sağlayamaması sonrasında, ülkenin euro üyeliğinden çıkma ihtimali dengede" ifadeleri kullanıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Şubat 2015 Salı, 21:20 Misafir bence yunanistan euro dan cikmali zaten avrupa birligine girdikten sonra yunanistanin durumuna bakarsaniz cok kotu. ekonomisi hic iyi degil. ve istikrarli ve genc bir hukumeti bulmusken eurodan cikip kendi para birimini kullanmaya devam etmeli. ki buyuk olasilikla durum onu gosteriyor.