Advertisement

İngiltere'de enflasyon oranı Ocak'ta ekonomist beklentilerinden aşağıda gerçekleşerek, gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle rekor düşük seviyeye geriledi.

Tüketici fiyat artışı Aralık ayındaki yüzde 0.5'ten Ocak'ta yüzde 0.3'e gerilerken, bu oran veri serisinin başladığı 1989'dan bu yana en düşük fiyat artışı oldu. İstatistik ofisi modeline dayanıldığında, oran yüzde 0.6'lık gerileme yaşanan Mart 1960'tan bu yana en düşük düzeyde. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini yüzde 0.4'lük artışa işaret ediyordu. 

Bank of England (BOE) yakın döneme yönelik enflasyon beklentisini petrol fiyatlarındaki düşüşün yansıması ile geçtiğimiz hafta düşürmüş, Başkan Mark Carney ise enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde sıfırın altına inebileceği uyarısını yapmıştı. Tahminler ayrıca enflasyonda toparlanmanın bu yıl sonunda başlayacağı ve BOE'nin yüzde 2'lik hedefine doğru kademeli bir artış göstereceği ve Para Politikası Komitesi için faiz artırımlarına zemin hazırlayacağı yönünde. 

Fiyatlar aylık bazda Aralık ayına göre yüzde 0.9 gerilerken, gıda ve alkol dışı içecekler yıllık bazda şimdiye kadarki en büyük düşüş yaşayarak yüzde 2.5 geriledi. Akaryakıt ve yağ fiyatları da rekor oranda gerileyerek, yüzde 16.2 aşağıya geldi.

BOE enflasyonun bu çeyrekte yüzde 0.12 ortalaması yakalayacağını, ikinci çeyrekte ise ortalama yüzde 0.03 olacağını öngörüyor. Maaş artışları toparlanırken, bu durum çalışanların reel gelirlerinde artışa yardımcı oluyor.