Advertisement

Nikel, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’in emlak sektörü fiyat verilerini açıklaması ve Yunanistan ile Euro Bölgesi yetkilileri arasındaki görüşmelerinden anlaşma çıkmamasının ardından düşüşü 7. güne taşıyor.

Nikel, yüzde 0.7 kadar gerileyerek Kasım 2013’ten bu yana en uzun süreli gerileme dönemini genişletti. Çin’in gayrimenkul piyasasındaki toparlanma, yeni konut fiyatlarının geçtiğimiz ay hükümet tarafından takip edilen 70 şehrin sadece ikisinde yükselmesi ile kırılgan seyri sürdürüyor. Konut fiyatları, geçtiğimiz ay 64 şehirde geriledi. Aralık ayında bu sayı 65 idi. 4 şehirdeki fiyatlarda ise değişiklik görülmedi. Yunanistan, Euro Bölgesi maliye bakanları ile ülkenin kurtarma paketinin uzatılması şartları ile ilgili anlaşma sağlayamadı. Kurtarma paketinin süresi 28 Şubat’ta doluyor. Anlaşmaya varılamaması ülkenin eurodan çıkabileceği spekülasyonlarını artırıyor.

Üç ay vadeli nikel kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.5 gerileyerek Şanghay yerel saati ile 15:19’da ton başına 14,525 dolardan alıcı buldu.

Bakır Londra’da ton başına 5,751.50 dolarda yatay bir seyir izledi. Üç ay vadeli bakır kontratı New York’ta pound başına 2.61 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli kontrat Şanghay’da ton başına 42,200 yuandan kapanış yaptı.

LME’de alüminyum, kurşun, çinko ve kalay büyük bir değişiklik göstermedi.