Advertisement

"Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi-Anadolu Kaplanları" araştırmasının 2014 yılı sonuçlarına göre, Anadolu'nun en büyük şirketi Tosçelik oldu. Bu şirketi, Tiryaki Agro Gıda, Erbakır, Kroman Çelik ve Sarkuysan Elektrolitik Bakır takip etti.

Ekonomist dergisinin Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğiyle ve Turkcell'in desteğiyle düzenlediği "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi-Anadolu Kaplanları" araştırmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, törende yaptığı konuşmada, geçmişte ekonomik verilerin parlak olmadığı dönemlerde Anadolu'ya gittiklerinde oradan hep moral aldıklarını belirterek, "Bugün eğer Türk bankacılık sektörü kalkındı ve büyüdü ise bu hep sizin bize aşıladığınız moralle oldu" dedi.

Leblebici, bu nedenle "Anadolu 500" araştırmasına 11 yıldır destek vermelerinin en çok gurur duydukları işlerden biri olduğunu ifade etti.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş da Türkiye'nin büyümesinin aslında Anadolu'daki şirketlerin büyümesi, kar etmesi, ihracatını ve istihdamını artırması demek olduğunu söyledi.

Turkcell ailesi olarak Anadolu'da yaptıkları organizasyonlarla mobil şirket dönüşümünde onların yanında olmayı görev bildiklerini aktaran Kocabaş, "Sizlerin güvenilir iş ortağı olmak yolculuğunda yanınızda olmayı asıl vazifemiz olarak görüyoruz. Anadolu 500 içerisinde her 10 şirketten 9'u teknoloji çözüm ortağı olarak bu yolculuklarında bizi tercih etti. Sizlere bu anlamda teşekkürü borç biliriz. Ekip olarak teknoloji çözümlerimizle yanınızdayız" diye konuştu. 

Capital ve Ekonomist dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş ise Türkiye'nin yeni ve büyük şirketlerinin artık Anadolu'dan da geldiğini belirterek "Türkiye'nin daha büyük, çok insan çalıştıran ve değer yaratan şirketlere ihtiyacı var. Dünyanın 500 büyük şirketi içerisinde şirketlerimiz var. Dünyanın 500 büyük markası içinde de şirketlerimizin olması gerekiyor. Umarım Anadolu 500'den bu ölçüde şirketler yaratabileceğiz" dedi.

- Ödül alan şirketler

Araştırmada "en büyük 5 şirket", Tosçelik Profil, Tiryaki Agro Gıda, Erbakır, Kroman Çelik, Sarkuysan Elektrolitik Bakır olarak sıralandı. 

Anadolu Kaplanları araştırmasına bu yıl eklenen "Anadolu 500'e en çok şirket gönderen gruplar" kategorisinde Boydak Holding, Erdemoğlu Şirketler Grubu ve Sanko Holding yer aldı.

"İhracatını en çok artıran 5 şirket", Arıkan Mensucat, Abalıoğlu Yem Soya, Işık Ahşap Profil, Muratbey Gıda ve Süt Ürünleri ile Royal Halı oldu.

"İstihdamını en çok artıran 5 şirket", Balpet Petrol Ürünleri, Ritaş Kimya ve Tekstil, Kipaş Mensucat, Kayseri Şeker Fabrikası, Çekok Gıda olarak listelendi.

"Cirosunu en çok artıran 5 şirket", Erdemoğlu Dış Ticaret, Kipaş Mensucat, As-Do Hazır Beton, Karaçuha Tarım Ürünleri, Eti Gıda oldu. 

"Karını en çok artıran 5 şirket" ise Best AŞ, Emaş Plastik, Tellioğlu Yem Gıda Entegre, Mutlu Makarnacılık, Formfleks Yalıtım Ürünleri olarak sıralandı.

AA