Advertisement

BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen karar tasarısında, Ukrayna'daki çatışmaların durdurulması için 12 Şubat'ta kabul edilen Minsk Mutabakatı'na atıf yapılarak taraflara ateşkese tam olarak uyma çağrısı yapıldı.

Rusya tarafından Konsey'e sunulan ve 15 üyenin de desteğiyle kabul edilen tasarıda, 12 Şubat'ta kabul edilen Minsk Mutabakatı tam metniyle yer alarak buradaki kararların BM Güvenlik Konseyi kararı haline getirilmesi sağlandı.

Tasarıda Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve egemenliğine vurgu yapılarak tüm taraflardan ateşkese tam olarak uymaları ve çatışmalara son vermeleri istendi.

BMGK'da tasarının oylamasından önce yapılan basın açıklamasında da Debaltseve'de devam eden ve çok sayıda sivilin ölmesine neden olan çatışmalardan kaygı duyulduğu belirtildi.

15 Şubat itibarıyla ateşkes kararı alınmasına rağmen Ukrayna'nın bazı bölgelerinde çatışmaların sürmesinden duyulan üzüntüye de vurgu yapılan açıklamada, tüm taraflara Minsk Mutabakatı'na uyarak biran önce çatışmaları durdurma ve AGİT gözlemcilerinin ateşkesin uygulamasını denetlemesine izni verme çağrısı yapıldı.

Açıklamada tutuklulara da insan haklarına saygı çerçevesinde muamele edilmesi istendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerine seslenerek, saldırganı durdurmaya çağırdı

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Poroşenko'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Telefon görüşmesinde doğudaki durum ve Devaltseve'deki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Poroşenko ve Merkel'in, Debaltseve'de ateşkesin ihlal edilmesini kınadıkları ve bunu ''Minsk mutabakatına alçakça bir saldırı" olarak nitelendirdikleri ifade edildi.

Avrupa Birliği ve tüm uluslararası toplumu Rusya ve ayrılıkçıların bu hareketlerine sert tepki göstermeye çağıran Poroşenko'nun, "Günümüzde dünyanın, saldırganı durdurması lazım. BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine seslenerek, BM'nin temel ilke ve normlarının çiğnenmesine ve Avrupa'nın ortasında geniş kapsamlı askeri harekatların devam ettirilmesine müsaade etmemeye çağırıyorum" sözlerine de yer verildi.

AA