Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin "Yunanlara acıdığı" yönündeki sözlerine ilişkin, "Schauble soğukkanlılığını kaybetti ve Yunanları kötüleyici bir şekilde konuştu. O, gururla hakkını arayan ve başını dik tutan bir halka acımasın. Sürekli boyun eğen halklara acısın" dedi.

Tsipras partisi Syriza'nın parlamento grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan'a kimsenin şantaj yapamayacağını belirterek, ilk defa birilerinin kreditörlere "hayır" dediğini söyledi.

Yunanistan'ın kırmızı çizgisinin tüm Avrupa halkının kırmızı çizgisi olduğunu ifade eden Tsipras, "Halk kemer sıkma politikalarının felaketinden kurtuluşu bizde görüyor. Kurtuluş, kreditörlerin istediği gibi aynı yanlışları ısrarla devam ettirmekle gelmez. Troyka'nın tehlikeli varlığıyla bir anlaşma istemiyoruz. Üç haftada bütün sorunlarımızı aşamadık fakat artık halk küçümsendiğini hissetmiyor. Kimse Yunanistan'ı sömürmeye kalkamaz " diye konuştu.

Uygulanan memorandum politikalarından kaynaklanan insani krizi önleyecek ve çalışma koşullarını düzeltecek yasa tasarılarının gelecek günlerde meclise sunulacağını bildiren Tsipras, seçim öncesi vaatlerini yerine getireceğini ve geri adım atmayacağını dile getirdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin "Yunanlara acıdığı" yönündeki sözleriyle ilgili olarak Tsipras, "Schauble soğukkanlılığını kaybetti ve Yunanları kötüleyici bir şekilde konuştu. O, gururla hakkını arayan ve başını dik tutan bir halka acımasın. Sürekli boyun eğen halklara acısın" ifadesini kullandı.

Tsipras ayrıca, müzakerelerin devam ettiğini ve çözümün teknokratlar tarafından değil, Avrupalı liderler tarafından verileceğini kaydetti.

Almanya Maliye Bakanı Schauble, önceki gün bir Alman radyosuna yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin sorumsuzca davrandığını savunarak, "Yunanlara acıdığını" söylemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Şubat 2015 Perşembe, 13:38 Misafir cesur ve kararlı; inşallah başarabilir.
19 Şubat 2015 Perşembe, 11:02 Misafir hadi çık ,çık,çıksanaaaaaa ne bekliyonn
18 Şubat 2015 Çarşamba, 13:22 Misafir Kapitalizmin nimetlerinden yararlanıp sonra da kazan kaldırmak olmaz. Yollar belli; ya kapitalist düzende kalıp somurulmeye, krize ve savaşlara devam ya da gerçek sosyal demokrat kamu ekonomisini öne çıkaran devlet anlayisina geçip kurtulmak.