Advertisement

Asya hisseleri, Yunanistan’ın kreditörleriyle bir çözüme varacağı spekülasyonu ile yükseliyor. ABD hisseleri, Yunanistan’ın anlaşma sağlayacağı iyimserliği ile Salı günü rekor seviyeye yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.3 yükselerek Tokyo saati ile 09:15’te 143.65 puana geldi ve 19 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye ilerliyor. Standard & Poor’s 500 Endeksi tarihinde ilke 2,100 puanın üzerine çıktı. Endeksteki yükselişte Yunanistan’ın kredi anlaşması için 6 aylık bir uzatma talep edebileceği haberi etkili oldu.

Yunanistan'ın, Avrupalı ortaklarıyla borç konusunda yeni bir anlaşma sağlanmasına yönelik müzakerelerle ilgili zaman kazanmak için, bazı koşullar temelinde (conditionality) mevcut kalkınma programının 6 ay uzatılması talebinde bulunmayı kabul ettiği iddia edildi.

Aynı kaynak, Başbakan Alexis Tsipras önderliğindeki hükümetin bu çağrıyı yarın yapmak istediğini Brüksel'deki gazetecilere aktardı. Yunanistan ve kredi veren kurumlar arasındaki müzakerelerin bu uzatma süresinin kredi anlaşmasına eklenmesi şartıyla sürdüğü belirtiliyor.