Advertisement

ABD yönetimi, ateşkese rağmen çatışmaların yaşandığı Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelerden "derin rahatsızlık" duyduklarını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da düzenlendiği basın brifinginde, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmelerden "derin rahatsızlık" duyduklarını söyledi.

Schultz, şunları kaydetti:

"Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırıları sonucu Ukrayna ordusunun ve sivillerin kayıplarına yönelik haberlerden derin rahatsızlık duyuyoruz. Bu şiddet, Rusya'nın ve ayrılıkçıların geçen haftaki Minsk uygulama planında yeniden tasdik ettikleri ateşkes taahhütlerine rağmen devam ediyor. Rusya'nın da aralarında bulunduğu tüm taraflara bu plana uymaları çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

Geçen hafta taraflar arasında Minsk'te varılan anlaşmanın "alışveriş listesi" olmadığını belirten Schultz, hangi kurallara riayet edip etmeyeceklerine kendilerince karar verilemeyeceğini, kurallara uyulacağına tüm tarafların taahhüt ettiğini kaydetti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de, günlük basın brifinginde, ateşkese rağmen çatışmaların yaşandığı Debaltseve ve civarında, Mariupol ve diğer lokasyonlardaki Rus yanlısı ayrılıkçılarca yapılan saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Ukrayna hükümetinin, ayrılıkçıların, ateşkesin yürürlüğe girdiği 15 Şubat'tan itibaren 250 kez ateşkesi ihlal ettiğini ve 10'dan fazla kişinin ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına neden olduğunu duyurduğuna vurgu yapan Psaki, "Eğer Rusya ve ayrılıkçılar imzaladıkları anlaşmaları çiğnemeye devam ederlerse, bu daha fazla bedellere ve izolasyona neden olacaktır" dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Debaltseve'deki çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaya giren 90 Ukrayna askerinin esir düştüğü, ayrıca 82 askerinden de haber alınamadığı belirtilmişti.

Donetsk'e bağlı Debaltseve kasabası ayrılıkçıların elindeki iki büyük kent Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Debaltseve, ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor. Ukrayna'da taraflar arasında Pazar gününden itibaren başlayan ateşkes anlaşmasına rağmen, son günlerde ayrılıkçıların bu kente saldırıları sürüyordu.

AA