Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in Brüksel'de Euro Bölgesi Maliye Bakanları ile bir araya gelerek, ülkesini temerrüde düşmekten kurtarmak adına anlaşma yolu araması ile yedi yılın zirvesindeki seviyesini yukarı taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek günü 382.27 puandan tamamlarken, haftalık bazda ise yüzde 1.4 artış sağladı. Endeks üst üste üçüncü haftalık kazanç ile Aralık ayının başından beri en uzun haftalık kazanç periyodunu gerçekleştirdi. Yunanistan'da ASE Endeksi erken saatlerdeki kazancı silerken, yüzde 0.3 geriledi. Bu düşüşte Malta Maliye Bakanı Edward Scicluna'nın Almanya ve diğer ülkelerin, Alexis Tsipras'ın gerekli şartları kabul etmemesi durumunda Yunanistan'ın eurodan çıkmasına hazır olduğunu söylemesi etkili oldu. 

Stoxx 600 Yunanistan'daki seçim sonrasında yeni hükümetin politikalarının yarattığı volatiliteye rağmen, bu yıl yüzde 12 yükseldi. Hisselerdeki dalgalanmanın göstergesi olan VStoxx Endeksi 2015'te günlük 25.4 ortalaması yakalarken, bu düzey 2014'ün yüzde 40 üzerinde. 

Euro Bölgesi maliye bakanları ile görüşme, Brüksel'de yerel saat ile 17:30'da başladı.

(19:20'de güncellendi)