Advertisement

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, ülkesinin artık dışarıdan "verilen komutları takip etmeyeceğini", hangi reformları uygulayacaklarını kendilerinin belirleyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi'yle mali programın 4 ay uzatılması anlaşmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Varoufakis, "Kaderimizin ortak yazıcıları olmaya başlıyoruz" dedi.

Varoufakis, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında vardıkları uzlaşmanın Yunanistan'a bütçe fazlası hedeflerinde esneklik sağladığını ve ekonomik durgunluk nedeni olabilecek yeni kemer sıkma önlemlerinden kurtulduklarını iddia etti.

Varoufakis, "Kutlama zamanı değil. Bu anlaşma küçük bir adım. Her büyük çaba küçük bir adımla başlar" şeklinde konuştu.

Yanis Varoufakis, "Durumu istikrara kavuşturacak anlaşma için temeli hazırladık fakat mali açık sorununu çözmedik. Bu ilk adım" dedi.

Varoufakis mali programın 4 ay uzatılmasının ardından Euro Bölgesi'yle Yunanistan'ın borç yükünü hafifletecek yeni bir anlaşma için masaya oturacaklarını söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise mali program başarıyla tamamlanmadıkça Yunanistan'a ödeme yapılmayacağını vurguladı.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının 5 saate yakın süren toplantıda aldıkları karar uyarınca Yunanistan, mali programın 4 ay uzatılması karşılığında en geç Pazartesi günü yapacağı reformların listesini Troyka kurumlarına (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) sunacak.

Denetleyici kurumlar Yunan hükümetinin reform taahhüdünü yeterli görürse Euro Bölgesi maliye bakanları, mali programın uzatılmasına nihai onayı verecek.

Yunanistan'la Troyka kurumları Nisan sonuna kadar reform paketinin detayları üzerinde uzlaşacak ve Atina'nın ev ödevlerini başarıyla tamamlaması koşuluyla kalan kredi dilimleri serbest bırakılacak.

Yunanistan'la Euro Bölgesi bu süreçte yeni bir anlaşma için masaya oturacak. Mali programın 4 ay uzatılmasında Euro Bölgesi'nin tüm şartlarını karşılamaya zorlanan Yunan hükümeti yeni anlaşmada seçim taahhütlerini hayata geçirmeye çalışacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2015 Cumartesi, 14:56 Misafir Yunanlilar yine aslanlikdan kedilige gecis yapti
21 Şubat 2015 Cumartesi, 12:58 Misafir TRİBÜNLERE OYNUYORSUN HALA, BORÇ ALAN EMİR ALIR!