Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) kapsamında ihracatta danışma, denetim ve veri giriş faaliyetleri konusunda tek yetkili kuruluş olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Canikli, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında 18 Eylül 2008'de imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" ile hayata geçirilen BGH sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pilot uygulamanın sürdürülmesine gerek kalmaması nedeniyle daha önce aynı işlemler için yetkilendirilen firmanın yetkilerinin 25 Şubat 2015 itibarıyla sonlandırıldığını ifade eden Bakan Canikli, şunları kaydetti:

"BGH kapsamında ihracatta danışma, denetim ve veri giriş faaliyetleri tek yetkili olarak TİM tarafından gerçekleştirilecek. Bu yetkilendirmenin şartlarının belirlenmesi amacıyla Bakanlığımız ile TİM arasında imzalanan protokole göre, TİM tarafından BGH kapsamında şifre temini, veri girişi ve veri iletimi işlemleri için hizmet sunduğu ihracatçılardan herhangi bir ad altında ücret talep edilmeyecek. Böylelikle BGH, ihracat maliyetlerini düşüren ve ülkemiz rekabet gücünü arttıran bir proje olarak ihracatçılarımızın kullanımına sunulmaktadır."

BGH sisteminin, ihracatçıların Rusya gümrüklerinde yaşadığı sorunların çözümü amacıyla iki ülke arasında yapılan müzakereler sonucunda hayata geçirildiğini belirten Canikli, sistemin ülkeler arasındaki ticarette sevk edilen eşyaya ilişkin bilgilerin iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimi suretiyle çalıştığını kaydetti.

Sistemden yararlanmanın tamamen gönüllülük esasına dayandığına ve sevk edilen eşyaya ilişkin bilgileri gümrük idaresine önceden sunan firmalara dış ticaret işlemlerinde çeşitli kolaylıklar sağlandığına dikkati çeken Canikli, "İhracatta Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak bir proje olan BGH ile güvenilir bilgi sunan ihracatçılar, gümrük noktalarında öncelik sahibi oluyor. İhracatçılarımız gümrükleme zamanının kısalmasına yol açacak şekilde kolaylaştırılmış gümrük işlemleri ve gümrük muayenesinden muafiyet gibi kolaylıklardan faydalanabiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, Bakanlık ve Rusya Federal Gümrük Servisi arasındaki yoğun çalışmalar sonucunda, pilot proje kapsamında, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Moskova'daki Vnukovo Havalimanı arasında başlatılan sistemin, zamanla farklı taşıma modlarında kullanımına imkan sağlayacak şekilde kara sınır kapıları ve limanlara yaygınlaştırıldığını ifade etti.

Güvenli ve hızlı bilgi akışını sağlayacak altyapının kurulduğunu belirten Canikli, söz konusu çalışmalara ek olarak sektörü temsil eden ve sektörün sorun ve beklentileri çerçevesinde hareket edecek olan TİM'in yetkilendirilmesi ile BGH'nin daha yaygın kullanılacağını kaydetti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, BGH kapsamında yapılacak ihracatın TİM koordinasyonunda ve ücretsiz gerçekleştirileceğini bildirdi

Büyükekşi yazılı açıklamasında, Rusya'ya yönelik BGH kapsamında yapılacak ihracatta tek yetkilinin TİM olacağını belirterek, firmaların talep etmeleri durumunda bu servis kapsamındaki danışma, denetim, veri girişi, hızlı bilgi akışı ve yaygınlaştırmaya dair tüm hizmetlerin TİM tarafından ücretsiz sağlanacağını kaydetti.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında gümrüklerde yaşanan sorunların çözümüne yönelik 2008 Eylül ayında "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" imzalandığını ve bu protokolle BGH sisteminin hayata geçirildiğini aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti:

"2008'de ilk olarak Rusya'nın Vnukovo Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki ihracat işlemlerinde pilot uygulamayla başlatılan BGH sistemi TİM'in koordinasyonuyla geliştirildi. Bu uygulamanın TİM'in koordinasyonunda etkin bir şekilde devam ettirilmesiyle söz konusu ihracat işlemlerinde önemli kolaylıklar sağlanması, süreçlerin daha doğru ve etkin işlemesi ve işlemlerin maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor. Sistem, önemli katkılar sağlayacak. Uygulamanın yaygınlaştırılarak, Rusya tarafındaki bütün gümrük alanları ve çıkışları kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor."

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu uygulamanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında sağladıkları katkılardan ötürü başta Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli olmak üzere bakanlıktaki tüm ilgili çalışanlara teşekkürlerini de dile getirdi.

AA