Advertisement

Erdoğan: 1 puan faizin ülkeye maliyeti 2,5 milyar dolar

Erdoğan: 1 puan faizin ülkeye maliyeti 2,5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 puan faizin ülkeye maliyetinin 2,5 milyar dolar olduğunu söyledi

28 Şubat 2015 Cumartesi, 20:56 Güncelleme: 02 Mart 2015 Pazartesi, 10:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün Amerika'daki faiz oranlarına, Japonya'daki, Avrupa ülkelerindeki faiz oranlarına bakacaksınız. Geleceksiniz İsrail'deki faiz oranlarına bakacaksınız. Bakıyorsunuz eksi faiz oranlarıyla 1-1,5, buralarda dolaşan faiz oranları var. Peki bunlar gerçekten akıllarını ekmek peynirle mi yediler de bu kadar düşük faiz uygulaması yapıyorlar. Bize ne oluyor?" dedi.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası'nın son dönemde uyguladığı faiz oranlarına ilişkin tartışmalar ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifa ettikleri yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Erdoğan, bunların dedikodu olduğunu söyledi.

Faiz konusundaki duruşunun bilindiğini ifade eden Erdoğan, yüzde 63 devletin borçlanma faizinden buraya kadar çok ciddi mücadele vererek geldiklerini aktardı.

Burada faizci bir yaklaşım içerisinde olan arkadaşları olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bir de faize karşı duran arkadaşlarımız var" dedi. 

Erdoğan, bir puan faizin ülkeye maliyetinin 2,5 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Amerika'daki faiz oranlarına bakacaksınız, Japonya'daki faiz oranlarına bakacaksınız, Avrupa ülkelerindeki faiz oranlarına bakacaksınız. Geleceksiniz, İsrail'deki faiz oranlarına bakacaksınız. Bakıyorsunuz eksi faiz oranlarıyla 1-1,5, buralarda dolaşan faiz oranları var. Peki bunlar gerçekten akıllarını ekmek peynirle mi yediler de bu kadar düşük faiz uygulaması yapıyorlar. Bize ne oluyor? Biz niye 7,5 politika faizinde tutuyoruz. Olayı yüksek bazda oradan yüksek banttan baktığımız zaman 11 puan civarında. Komisyonla falan bunu şey yaptığımızda 15, 16 buralara kadar uzanıyor. Böyle bir faiz oranının olduğu bir yerde, bu ülkede yatırım olur mu? Yatırım olmayacağına göre istihdam da olmaz, üretim de olmaz. İhracatçınız rekabet piyasasında da rekabet şansını yakalayamaz. Burada çok ciddi bana göre faiz lobisinin tehdidi var. Biz faiz lobisine hizmet etmekle mükellef değiliz. Bunu kim savunuyorsa savunsun bana göre faiz lobisinin kulu, kölesidir. Bu ülkeye de yine söylüyorum ihanet içindedir."

Erdoğan, bir gazetecinin, "Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de yarın Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Suudi Arabistan'da kendisiyle bir araya gelme gibi bir durumunuz söz konusu olabilir mi?" sorusuna karşılık "Şaka yapıyorsun herhalde" dedi. 

Gündemlerinde böyle bir şeyin asla söz konusu olmadığını bildiren Erdoğan, "Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım" diye konuştu.

AABU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mart 2015 Pazartesi, 09:50 Misafir merkez bankasında yıllarını bu işlere adamış 10 larca uzman var. onlar bilmiyor siz mi biliyorsunuz. kurumlara saygı duyulmalıdır. bilimsellikten uzak konuşmalar dövizi böyle artırır.
02 Mart 2015 Pazartesi, 09:49 Misafir beyefendi merkez bankasının bağımsızlığına saygı duysa idi bugun dolar 2,4 ten fazla değildi.
02 Mart 2015 Pazartesi, 09:45 Misafir kendini japonya ile amerika ile kıyaslama.. japonya dış ticaret fazlası veren bir ülke.abd de enflasyon yüzde bir bile değil. benim ülkemde gerçek enflasyon yüzde 20 lerde. şu an tl verilen fiaz enflasyonun çok altında. o sebeple dövizin tırmanmamsı çok normal.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.715 0,57
USD/TRY 5,2814 0,04
EUR/TRY 5,9676 -0,13
EUR/USD 1,1301 0,07
FAİZ 18,60 0,38
ALTIN/ONS 1.322,49 0,76
BRENT 66,25 2,60
© haberturk.com
Yukarı