Advertisement

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Euro Bölgesi’nde fiyat artışlarını desteklemek için oluşturulan parasal genişleme planında ilk adımı attığı belirtiliyor.

İki ülke tahvili traderının verdiği bilgiye göre, Euro Bölgesi’nden merkez bankaları Almanya tahvilleri satın aldı. Traderlar işlemlerin gizli olması nedeniyle isimlerinin açıklanmamasını istediler. Bölge genelinde ülke tahvilleri yükseliş gösterdi. Bundesbank konu ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) parasal genişleme planı beklentisinin tahvil piyasasında bir ralliyi tetiklemesi, Euro Bölgesi genelinde tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere yöneltti. Euro 11 yılın en zayıf seviyesine gerilerken, Stoxx Europe 600 Endeksi 2007'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta Kıbrıs'ta yaptığı konuşmada, teşvikin Euro Bölgesi'nde 7 yılın en hızlı ekonomik büyümesine ön ayak olacağını ve enflasyonun AMB hedefine dönmesine yardımcı olacağını belirtti.

Parasal genişleme programının etkilerine yönelik spekülasyonlar, Euro Bölgesi tahvil işlemleri üzerinde egemen oldu. Bazı ülke tahvili sahipleri satış konusunda isteksizlik gösterirken, AMB’nin satın alımı için yeterli tahvil olmayacağı endişeleri tetiklendi. Bu da tahvillerdeki ralliye hız kazandırdı.