Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, beklentileri aşan ABD istihdam verisinin Fed’in faiz artırım zamanlamasını öne çekeceği spekülasyonunu desteklemesi ile 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Asya para birimleri ise zayıflıyor.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. teknoloji şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti. Hindistan hisseleri yüzde 2 gerilerken, Endonezya hisseleri rekor seviyeden geriledi. Güney Afrika hisseleri yüzde 1 değer kaybetti. Güney Kore vonu dolar karşısında yüzde 1.2 düştü. Malezya ringiti 2009’dan bu yana en zayıf seviyeye geriledi. Çin hisseleri, bankaların ralli yapmasının ardından yüzde 1.9 yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 gerileyerek Londra saati ile 08:16’da 962.58 puana geldi ve düşüşü 7. güne taşıdı. Endeks 16 Aralık’tan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Cuma günü açıklanan veriler, ABD’de işverenlerin Şubat ayında beklentilerin üzerinde istihdam sağladığını gösterdi. ABD’de işsizlik 7 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine indi.

PT Batavia Prosperindo Sekuritas araştırma yöneticisi Andy Ferdinand, “ABD istihdam verisi tahminleri aştı. Gelişen piyasa yatırımcıları, istihdam verilerinin bir sonucu olarak faiz oranlarının yükselmesi riskinden daha da endişeli hale geldi” diye konuştu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.7 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.6 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.8 artış gösterirken, 16.6 kat değerleme kaydedildi.