Advertisement

Brezilya'da devlete ait enerji şirketi Petrobras'taki rüşvet skandalı giderek büyüyor. Eski bir Petrobras yöneticisinin ifadelerine göre, İsviçreli ve İsviçre'de faaliyet gösteren birtakım bankalar skandalın tam göbeğinde bulunuyor.

Brezilya'da bir mahkeme, Petrobras yöneticilerine ödenen rüşvetler için İsviçre banka hesaplarının kullanıldığının iddia edildiği belgeleri yayınladı. Eski bir Petrobras yöneticisi ve Brezilya tarihinin en büyük rüşvet skandalının en önemli tanığı durumunda olan Pedro Barusco ifadelerini içeren belgeler, dikkatleri İsviçre bankalarına çevirdi. Barusco mahkemeye verdiği ifadede, yaklaşık 100 milyon doları bulan rüşvetleri kısmen, İsviçre'deki birkaç bankadaki bir dizi hesapla akladığını söyledi.

Financial Times'ın haberine göre, iddialarda adı geçen İsviçre bankaları ya da İsviçre'de faaliyette olan bankalar arasında Bank Safra, BBA Creditanstalt, PKB, HSBC, Julius Baer, Royal Bank of Canada da bulunuyor.

Brezilyalı savcılar, eski şirket yöneticilerini ve çoğu iktidardaki koalisyondan olan politikacıların ihale karşılığı milyonlarca dolar rüşvet almakla suçlandığı Petrobras skandalını soruşturuyor. Brezilya'da yüksek mahkeme kongre üyelerinin soruşturulması için savcılığa izin verirken Devlet Başkanı Dilma Rousseff'i istisna tuttu.

Konuyla ilgili olarak Brezilyalı ve İsviçreli savcılar Petrobras skandalına ilişkin para aklama iddiaları konusunda geçen Nisan'dan beri işbirliği içinde çalıştığı açıklandı. Petrobras rüşvet davası, İsviçre'de faaliyet gösteren bankaların müşterisi olan Brezilya vatandaşlarıyla ilgili  vergi kaçırma iddialarının da soruşturulması konusunda baskıyı arttırıyor.