Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal genişlemesinin, yatırımcıları getiri arayışına yoğunlaşmaya sevk edebileceğini bildirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, "Avrupalı sabit getiri yatırımcıları anketimiz, AMB'nin parasal genişleme programının, yatırımcıların daha yüksek getiri arayışında kümelenmelerini sağlayabileceğini gösteriyor" denildi.

Parasal genişlemenin devlet tahvillerinde bir azalma sağlayabileceğine işaret eden Fitch Ratings'in anketine göre, yatırımcıların yaklaşık yüzde 21'inin "yatırım yapılabilir" notu ile değerlendirilen şirketleri ve yeni kurulmuş işletmeleri tercih edebileceği belirtildi.

Fitch anketinde ayrıca, yatırımcıların gelişmekte olan ekonomilerin temel göstergelerine ilişkin olarak temkinli olduğuna işaret edilirken, açıklamada "Katılımcıların yüzde 84'ü güçlü doların gelişmekte olan piyasalarda finansal stres yaratacağını düşünüyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, anket katılımcılarının yüzde 42'sinin, gelişmekte olan piyasalardaki şirketlerin yeniden finansman risklerine en yüksek oranda maruz kalabileceğine inandığı kaydedildi.

AA